ايران و جهان  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

۸ اردیبهشت ۱۴۰۳

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عنوان اول پیک نت ۸ اردیبهشت

میوه سیاست گریزی جامعه

به دامن جبهه پایداری می افتد

 
 
 

 

 

جامعه ایران بشدت غیر سیاسی شده و سیاسیون آن نیز چنان نسبت به آینده و تحولات ناامید شده اند که آنها نیز به نوع دیگری غیر سیاسی شده اند و به عمق رویدادها در ایران بی اعتناء.

حکومت از این وضع استقبال کرده و با انواع حیله ها آن را تشدید هم می کند. توده مردم فکر می کنند وقتی با حکومت قهر می کنند، وقتی پای صندوق های رای نمی روند و یا در خیابان به حکومت وسران آن ناسزا می گویند و منتظر سقوط آن هستند دارند کار سیاسی می کنند. همین وضع تقریبا با همین دلائل و انگیزه ها در میان روشنفکران چپ و راست داخل و خارج از کشور نیز حاکم  است.

برنده این وضع، همان جریانی در حاکمیت است که این ناامیدی را سبب شده و بی وقفه آن را تشدید می کند تا بتواند زیر پوشش همین سقوط سیاسی و بی عملی مردم و سیاسیون و روشنفکران بقایای اهرم قدرت را قبضه کنند. فردای این قبضه قدرت کامل، سرکوب های خونین و بستن تمام روزنه های آگاهی و اطلاع مردم از اخبار و رویدادهاست. تجربه نشان داده که پشت همین سرکوب و قدرت مطلقه است که زد و بندها با قدرت های خارج و جلب حمایت آنها شکل می گیرد. این قدرت های خارجی نه چین است و نه روسیه، بلکه امریکاست و غرب. ما جبهه پایداری را اسب تراوای این سیاست و این توطئه میدانیم که با کمال تاسف توانسته سراسری ترین سازمان سیاسی را هم ترتیب بدهد و نیروی خود را برای هر اقدام و عملی آماده نگهدارد. از جمله برای رفتن پای صندوق های رای، تظاهرات علیه بی حجابی، بردن لایحه حجاب به مجلس، سلطه بر صدا و سیما و ... اگر این مسیر ادامه یابد، همه با هم خواهند دید که جبهه پایداری که همان انجمن حجتیه است، دست در دست اتاق بازرگانی و تحت حمایت مافیاهای اقتصادی، به دست بوس امریکا خواهد رفت. از این دستبوسی چیزی نصیب مردم و سفره خالی آنها نخواهد شد، بلکه غارت همراه با سرکوب وسعت خواهد گرفت.

در این اوضاع بسیار پیچیده و پر خطر، یگانه امکان ترمز کننده این مسیر آن بخش از سپاه و فرماندهان آن هستند که هوشیاری سیاسی لازم را دارند و میدانند که در اولین پیچ بزرگ، همه آنها قربانی خواهند شد. به همین دلیل است که ما شاهدیم بخش های اجرائی و مهم سیاست خارجی اکنون و یکی پس از دیگری در اختیار سپاه قرار میگیرد. آیا این جریان توان آن را خواهد داشت که مدیریت داخلی را همسو با سیاست خارجی که نمونه هائی از آن در اخبار مربوط به سفرهای سیاسی و نظامی به روسیه در همین شماره پیک نت می خوانید در دست بگیرد؟

ما سرانجام این کشاکش را مربوط به دوران پس از فوت رهبر کنونی جمهوری اسلامی میدانیم که به حکم طبیعت طول نخواهد کشید.

ما طرح نور برای حجاب را هم بخشی از تلاش جبهه پایداری برای به چنگ آوردن قدرت بیشتر و سلطه بر مجلس و تدارک دوران پس از رهبر کنونی جمهوری اسلامی میدانیم. آنها با طرح نور نا امیدی و غیر سیاسی شدن باز هم بیشتر مردم و روشنفکران و سیاسیون را دنبال می کنند تا در مرحله دوم انتخابات بیش از مرحله اول قید انتخابات و صندوق های رای را بزنند و میدان را برای آراء سازمان یافته جبهه پایداری و اتاق بازرگانی خالی بگذارند. طبیعی است که با طرح هائی مانند طرح مبارزه با بی حجابی بر نارضائی و خشم مردم افزوده می شود و قهر آنها از حکومت عمیق تر، اما آنها نیروی سرکوب را در نیروی انتظامی در اختیار دارند و تجربه گذشته را.

فعلا هدف این مرحله آنها به چنگ آوردن ریاست مجلس است. نه به این دلیل که قالیباف لیاقت اداره مجلس را دارد و یا ندارد، چرا که خود آنها بی لیاقت تر از قالیباف اند. هدف آنها از زدن قالیباف کوتاه کردن دست سپاه از مجلس و دورنمای پس از مرگ رهبر کنونی جمهوری اسلامی است. ابراهیم رئیسی و بخش عمده دولت او با جبهه پایداری است، زیرا رئیسی بر این تصور است که با حمایت این جبهه می تواند جانشین علی خامنه ای شود.

بنظر می رسد که هم بخش آگاه سپاه و هم بیت رهبری پشت دست بلند پروازی ها را خوانده و به همین دلیل است که قالیباف که فعلا از حمایت سپاه برخورداراست روز گذشته زبان به تهدید ابراهیم رئیسی گشود و گفت:

تا یکشنبه اگر دولت برنامه ارزی خود را ارائه نکند، ما خودمان موضوع را دنبال خواهیم کرد! ما با اینکه در باره ارز با دولت اختلاف سلیقه داشتیم تاکنون با دولت همراهی کرده ایم و اکنون نیز هدف اینست که بین دو قوه مقننه و مجریه هماهنگی ایجاد شود و با تنش‌های ارزی، مقابله شود.


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت  ۲۷ آوریل  ۲۰۲۴

 
 

اشتراک گذاری: