ایران و جهان  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

۲۰ فروردین ۱۴۰۳

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عنوان اول پیک نت ۲۰ فروردین

اروپا خود را آماده

بازگشت ترامپ به کاخ سفید می کند 
 
 

 

 

نتایج انتخابات ریاست جمهوری امریکا، از هم اکنون و پیش از برگزاری آن، بازتاب های خود را در جهان و بویژه در اروپا و آینده جنگ اوکراین نشان میدهد. کشورهایی که رهبری اتحادیه اروپا را برعهده دارند و از اعضای اصلی پیمان نظامی ناتو هستند، از هم اکنون و با پیش بینی برنده شدن ترامپ در انتخابات امریکا، به دست و پا افتاده اند که جنگ اوکراین را خاتمه بدهند، بویژه که مجلس سنای امریکا که یقین دارد ترامپ به کاخ سفید باز خواهد گشت، جلوی تصویب بودجه برای ادامه جنگ اوکراین را گرفته است و بسیار بعید است که بایدن بتواند به سیاست جنگی ادامه بدهد. حتی با رهنمودهای اوباما و هیلاری کلینتون که در اتاق مخفی بایدن سر نخ کاخ سفید را در اختیار دارند.

سفر وزیر دفاع فرانسه به روسیه در اوج جنجالی که مکرون رئیس جمهور فرانسه بر سر اعزام نیرو به اوکراین برپا کرده بود و مذاکرات محرمانه اش با وزیر دفاع و دبیر شورای عالی امنیت ملی روسیه نشان داد که فرانسه با دست پس می زند و با پا پیش می کشد. مکرون می کوشد از روسیه امتیازی در افریقا بگیرد و پشت دولت های انقلابی این قاره را خالی کند. خواب خوشی که مصداق "شتر در خواب بیند پنبه دانه" است. در هیچ کجای تاریخ وجود ندارد که دولتی که دست بالا را در یک جنگ برعهده دارد، امتیاز به طرف های مقابلش بدهد. بلکه برعکس، امتیاز می گیرد و روسیه امروز برنده میدان جنگ در اوکراین است.

آلمان نیز مستقیم و غیر مستقیم تلاش برای عقب نیفتادن از فرانسه را آغاز کرده است. ابتداء با فرستادن تانکهای مدرن خود به اوکراین مخالفت کرد و پس از افشای فایل صوتی ژنرال های آلمان در باره زدن شبه جزیره کریمه با "موشک تاروس"، عقب نشینی را آغاز کرده است.

انگلستان میان دو لحاف فرانسه و آلمان خوابیده و همچنان میخواهد آنها را در میدان نگهدارد و خود ناظر باشد که این سیاست نیز با روی کار آمدن ترامپ و زیر علامت سئوال رفتن ناتو تغییر خواهد کرد.

در آلمان صدراعظم اسبق این کشور از حزب سوسیال دمکرات "شرودر" که درعین حال سهام دار و مدیر "گاز پروم" بود، پس از دو سال که بشدت متهم به طرفداری از پوتین بود و در حاشیه، بار دیگر به میدان بازگشت و روز گذشته در مصاحبه با روزنامه "زود دویچه سایتونگ " این کشور گفت:

 «آنچه مرا ناراحت میکند خود رائی رهبران فعلی میباشد. حزب سوسیال دمکرات قطب نما خودش را از دست داده است و  بهتر است رهبران حزب استعفاء بدهند. من اگر فقط ۱۵ درصد رای داشتم حتماً استعفاء میدادم.»

صدراعظم کنونی آلمان "شولتز" از حزب سوسیال دمکرات است و شرودر اشاره اش برای استعفاء به اوست. او اضافه کرد با روسیه می توان به  تفاهم رسید و من از فرانسه و آلمان دعوت می کنم که یک راه حل سیاسی برای حل مشکل (اوکراین) پیدا کنند. من عمیقاً معتقد هستم که پوتین آماده و علاقمند به مذاکرات است.

“شرودر” که دوستی دیرینه‌ با “پوتین” رئیس‌جمهور روسیه دارد در این مصاحبه اضافه کرد:

به اعتقاد من جنگ اوکراین فراتر از این کشور پیش نخواهد رفت و کار به استفاده از تسلیحات هسته‌ای نخواهد کشید. من عدم ارسال موشک های "تاورس" آلمان به اوکراین را نشانه عقلانیت لازم برای خاتمه جنگ اوکراین می دانم.

من متاسفم که غرب از موقعیتی که قرارداد صلح میان روسیه و اوکراین در مارس سال ۲۰۲۲ بوجود آورده بود، برای جلوگیری از گسترش جنگ استفاده نکرد. (قراردادی که زلنسکی به توصیه نخست وزیر وقت انگلستان "جانسون" زیر آن زد.)

 


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت  ۸ آوریل  ۲۰۲۴

 
 

اشتراک گذاری: