سرمقاله راه توده ۸۵۷

هیچ جنبش اجتماعی، ازابتدا

باخواست سرنگونی آغازنمی‌شود

 

صدراعظم آلمان

طرح انزوای روسیه در

اجلاسگروه۲۰ شکست خورد

(پیک هفته ۱۰۹) ۲۵ آبان ماه ۱۴۰۱ - ۱۶ نوامبر ۲۰۲۲

 pyknet100@gmail.com


۲۵-۲۴ آبان

خبرهای
 سیاسی - اجتماعی


۲۵-۲۴ آبان

رویدادهای
منطقه و جهان


۲۵-۲۴ آبان

منتخب اخبار
هنری و فرهنگی


۲۵-۲۴ آبان

 منتخب اخبار
شهرستان ها


۲۵-۲۴ آبان

منتخب اخبار ورزشی


۲۵-۲۴ آبان

منتخب اخبار اقتصادی

عنوان اول پیک نت ۲۵ آبان

تضاد میان دو دیدگاه

حکومت را فلج کرده است!

از روز آشکارتر است که در حکومت دو دیدگاه درباره بحران کشور و اعتراضاتی که اشکال متنوع به خود گرفته وجود دارد. یک دیدگاه همچنان می خواهد با همان روش های امنیتی و سرکوبگرانه قدیم با معترضان و بازداشت شدگان برخورد کند و دیدگاه دیگری که عمیق تر از طرفداران دیدگاه اول به مسائل جاری در کشور و جهان نگاه می کنند، با این روش موافق نیست. ازسوی دیگر، تلویزیون های سه قلوی فارسی لندن که بر طبل ستایش از "جنبش بی رهبر" می کوبند عملا می کوشند رهبری اعتراض ها و هدایت آن به طرف شورش را در دست داشته باشند. اعتصابی که با فراخوان غیر مستقیم آنها، روز گذشته در برخی مراکز خرید شهرها کمتر و در برخی بیشتر برگزار شد و تیراندازی بشدت مشکوکی که در مترو تهران روی داد حکایت از همین سناریو دارد. در این انفجار عده ای از مردم که با عجله میخواستند از بیم جان از مترو خارج شوند  زیر دست و پا رفتند که هنوز نتایج آن اعلام نشده است. آنها که از مترو بیرون آمدند، خلاف انتظار دست های پنهان و هدایت کننده به سمت شورش، بدون هیچ شعار و تظاهراتی راهی خانه های خود شدند.

حکومت در تضاد میان دو دیدگاه در باره نوع برخورد با جنبش اعتراضی تقریبا فلج شده است. پیام های متناقض که حکومت می فرستد از همه بدتر است، زیرا سیاست چماق و هویج جواب نمیدهد و تاثیر آن برخلاف تصور بخشی از حکومتیان معکوس است. در این فضای سردرگم بخشی از حکومت که  بیم دارد که آشتی جویی را مردم به حساب ترس بگذارند با دلیل بی دلیل رجزخوانی می کند و بازداشت می کند و وعده محاکمه و حتی اعدام میدهد (از جمله، بیانیه جعلی جبهه پایداری که مدعی امضای ۲۲۷ امضای نمایندگان مجلس بود) تا به مردم بگوید اهل عقب نشینی نیست و بخش دیگری از حکومت مطالبات مردم را حداقل در حرف و وعده اصلاح روش های گذشته پذیرفته است. این جدال در درون حکومت است که یک سر مهم آن قوه قضائیه و نهادهای امنیتی اند. از سوی دیگر نظام هنوز حاضر نیست عقلا و زعمای به حاشیه رانده شده را به دیدار و رایزنی فرابخواند و درباره ضرورت سمت گیری نوین سیاست خارجی به آنها توضیح بدهد و یک سیاست واحد اقتصادی- سیاسی- اجتماعی را برای بسیج ملی اتخاذ کند. دولت و رئیس آن بشدت ضعیف و ناتوان در اداره کشور است و اختلاف در درون آن نیز روز به روز آشکارتر می شود. ریشه اختلاف باز می گردد به سمت گیری اقتصادی و مخالفت و موافقت با دل کندن از غرب و دل بستن به شرق برای یافتن راه حل بحران اقتصادی و نپذیرفتن تسلیم در برابر امریکا. در این میان نداشتن دانش و تجربه نیز در میان دولتی ها نقش بازی می کند و تنگ نظری مذهبی نیز همچنان چاشنی همه اشتباهات است.

این آشفته بازار و نداشتن یک سیاست واحد راهبردی عملا کمک به امریکا برای کشاندن ایران به یک شورش کور و گسترش درگیری ها و خشونت هاست.


پس از دیدار و مذاکراه با رئیس سازمان سیا در ترکیه

سفررئیس امنیت‌خارجی روسیه به‌تهران


ایران در سیاست داخلی

درجا می زند وروسیه متحول می‌شود!


دبیرکل ناتو:

نباید اشتباه کنیم

و قدرت روسیه را دستکم بگیریم!


راه توده ۸۵۷ منتشر شد

هفته نامه راه توده - شماره ۸۵۷ (چهارشنبه ۲۵ آبان)- منتشر شد و مطالب آن علاوه بر سایت این نشریه، روی فیسبوک وکانال تلگرام راه توده نیز قرار گرفت. گزارش و مطلب ویژه این شماره مقاله تحقیقی- تحلیلی زنده یاد احسان طبری درباره ورود اسلام به ایران است. سرمقاله این شماره نیز اختصاص به تحلیل های گمراه کننده از جنبش اعتراضی مردم ایران دارد. در همین شماره مقالات دیگری می خوانید با عناوین زیر:

 دست طرفداران گردش به شرق زیر ساطور اصولگرایان غربگرا، چرا ایران نمی تواند مسیر روسیه را برود؟، اعتراض جوانان را در پیوند با جنبش عمومی باید تحلیل کرد، گفتگو با رقیه دانشگری، جهان سوم کدام راه رشد را می تواند دنبال کند؟ سالگرد انقلاب اکتبر درجمهوریهای بلاروس و مولداوی، بدون انسجام جامعه پیروزی در جنگ اوکراین ممکن نیست، به یاد محمد رضا لطفی و گفتگو با عبدخدائی عامل کم سن و سال ترور دکتر فاطمی نخست وزیر مصدق.

تلگرام راه توده: https://telegram.me/rahetudeh


برای مقابله با اعتراض ها

جبهه پایداری طرفدار اعدام

وراه انداختن حمامخون است!


غنی نژاد در دنیای اقتصاد

ریشه های بحران مدیریتی

برتری"تعهد"بر"تخصص"است


عنوان اول پیک نت ۲۴ آبان

ادامه وضع موجود

به‌فروپاشی‌جامعه ‌می‌انجامد!


محمد خاتمی:

ریشه بحران و اعتراض

حکمرانی نادرست کشور است!


عنوان اول پیک نت ۲۳ آبان

طرفداران "هزینه درمانی"
همچنان‌می‌خواهند فاجعه بیآفرینندحساب بانکی

DEUTSCHE BANK

BIC: DEUTDEDBBER

IBAN. DE 31100700240459374500

 

----------------------------

برای تماس با پیک نت

 ازآدرس ای میل زیر استفاده کنید:

  infos@pyknet.net

 

آدرس پستی

N.Vernis

Postfach 200208
  13512 Berlin

Germany

----------------------------

Site Meter Site Meter

pay pal پیک نت برای دریافت آبونمان و کمک های مالی

آدرس ای میل ویژه pay pal

4peiknet@gmail.com

 

 


کدام مطلب پیک نت روزگذشته

بیشتر خوانده شد؟

گزارش خبری "جبهه پایداری طرفدار اعدام و راه انداختن حمام خون است" روی تلگرام پیک نت روز گذشته (سه شنبه) با بیش از ۶ هزار خواننده پر مخاطب مطلب این شماره بود. در فیسبوک پیک نت نیز همین مطلب بیشترین خواننده را داشت و روی ۱۰ فیسبوک خوانندگان آن نیز به اشتراک گذاشته شد.
به كانال تلگرام پيك نت بپيونديد:
https://telegram.me/pyknet


تلگرام پیک نت


 فیسبوک پیک نت