سرمقاله گاردین

رفتار "جانسون" مانند گاو نر

در مغازه چینی فروشی است!

 

نشست متفاوت "بیلدربرگ"

امریکا شورای عالی جنگ

در واشنگتن تشکیل داده!

(پیک هفته ۱۰۹)  ۲۳ خرداد ماه ۱۴۰۱ - ۱۳ ژوئن ۲۰۲۲

 pyknet100@gmail.com


۲۳ - ۲۲  خرداد

خبرهای
 سیاسی - اجتماعی


۲۳ - ۲۲  خرداد

رویدادهای منطقه

 و جهان


۲۳ - ۲۲  خرداد

منتخب اخبار
هنری و فرهنگی


۲۳ - ۲۲  خرداد

منتخب اخبار
شهرستان ها


۲۳ - ۲۲  خرداد

منتخب اخبار ورزشی


۲۳ - ۲۲  خرداد

منتخب اخبار اقتصادی

عنوان اول پیک نت 23 خرداد

حکومت برای تغییرات

دیر کرده، اما

دیر بهتر از هرگز است

هنوز تظاهرات اعتراضی مردم آبادان و دیگر شهرهای خوزستان، پس از فرو ریختن برج متروپل که بتدریج به شهرهای دیگر کشور هم سرایت کرد پایان نیافته که تظاهرات بازنشستگان آغاز و در تهران تظاهرات کسبه بازار امین حضور علیه مالیات ها نیز به آن اضافه شد. شاید در آینده نزدیک نیروی انتظامی و نیروی ضد شورش خسته شوند از مقابله با مردم معترض، اما مردم معترض خسته نخواهند شد از اعتراض خیابانی. رئیسی می گوید و رهبر تائید می کند که یک برنامه اقتصادی در حال اجراست که به سود مردم است. سپاه نیز از این برنامه اعلام حمایت کرده، اما نه رئیسی و نه رهبر و نه سپاه هیچکدام نمی گویند این برنامه چیست و چرا مکتوب نیست و بصورت طرح به مجلس برده نشده تا درباره آن بحث شود؟ ابراهیم رئیسی، روز گذشته بار دیگر تاکید کرد که خصوصی سازی واقعی را داریم اجرا می کنیم. مگر تاکنون خصوصی سازی ها غیر واقعی بوده که حالا می خواهند واقعی اش کنند؟ این خصوصی سازی که از زمان احمدی نژاد بصورت بانک ها و موسسات غارتگر اعتباری بر سر هر گذرگاهی سبز شدند، شامل چه بخش هائی از چرخ اقتصادی کشور می شود؟ سنگ این بنا را هاشمی رفسنجانی با برنامه "تعدیل اقتصادی" گذاشت به این امید که ویرانی ادامه جنگ با عراق را تبدیل به آبادی کند. جنگی ویرانگر که خود در ادامه آن نقش مهمی داشت. از آن زمان تاکنون این خصوصی سازی به اشکال مختلف دنبال شده است.

اگر مشکل تحریم هاست، چرا آن را مستقیم با مردم در میان نمی گذارید و نمی گوئید که دلیل تحریم ها چیست و چرا نباید به هر امتیازی برای لغو آنها تن داد؟ اگر مشکل از شبکه های مافیائی ثروت و قدرت در کشور است، چرا به جای سخن گفتن صریح در باره آن، با اسم رمز و اشاره در باره رهبران این مافیاها و بنیادها و بانک های آنها سخن می گوئید؟ با خصوصی سازی، از شر مافیاها می توانید خلاص شوید؟ این چه گردابی است که هم خود در آن می چرخید و هم مردم را به کام آن کشیده اید؟ چرا بجای نیروی ضد شورش و سرکوب، مستقیم به میان مردم معترض نمی روید؟ نمی توانید بروید به این دلیل که نمی خواهید واقعیات را به مردم بگوئید! درد اینست! مشکل فعالیت اتمی نیست، حتی تحریم ها نیز درد اصلی نیست، مشکل ساختار نظام و تقسیم جامعه به خودی و غیر خودی، "مکتبی و غیر مکتبی"، کنار گذاشتن زبده ترین متخصصان کشور به جرم مکتبی نبودن و ولایت پذیر نبودن، سرکوب معترضان و تبدیل ایران به بهشت مافیاهای غارتگر است. آنهائی که بنام اقتصاد دان نامه 60 امضائی می نویسند نیز درد اصلی که همین چند مورد بالاست را مطرح نمی کنند، بلکه چاره را به زبان بی زبانی سازش با امریکا و عقب نشینی اتمی میدانند و توصیه می کنند، بی آنکه بنویسند امریکا چه بلائی سر ایران آورده است. اگر غیر از این بود، چرا فرشاد مومنی و راغفر این نامه هشدارباش را امضاء نکرده اند. دو اقتصاد دانی که درد مملکت و نظام را در همین نکاتی می دانند که ما به آن اشاره کردیم. سنگین تر از تحریم روسیه در تاریخ معاصر سابقه ندارد. روسیه زمین خورد؟ مردم معترض به خیابانها آمدند؟ خیر! به این دلیل که فورا اصلاحات اجتماعی و اقتصادی در حکومت آغاز شد و گام هائی به سوی سوسیالیسم برداشته شد. البته با طرح هائی که در مجلس تصویب شده و ارائه می شود. شما مجلس را هم بی خاصیت و منفعل کردید. هربار هم که دو کلام حرف مهم می خواهد در آن زده شود، جلساتش محرمانه می شود. یعنی مردم محرم نیستند!

به اینها اضافه کنید، حرف های بی ربط و فرمایشی و زنجیره ای آزادی ستیز امام جمعه ها را که هر هفته مردم را عصبی تر از هفته پیش می کند. درد مملکت با تعداد تکمه های روپوش زنان حل می شود و یا با مجوز حمله سلاح به گشت های ارشاد دادن؟ اینها همه در کنار هم، جان مردم را به لبشان رسانده است. فسادی که تمام ارکان حکومت را در بر گرفته، مشکل مردم است. این مجموعه اجازه نخواهد داد هسته های درست سیاست خارجی پیش برود و تقویت شود. پشت جبهه سیاست خارجی در داخل کشور خراب است. خراب نیست، بلکه ویران است. اگر این پشت جبهه درست نشود بر زمین گرم می خورد نظام و مملکت با هم. سیاست های اقتصادی، باید تغییر کند و آزادی های مدنی و اجتماعی باید به جامعه بازگردانده شود. دراینصورت است که گسترش رابطه با شرق و داشتن رابطه ای معقول و متوازن با غرب را مردم می پذیرند و از آن حمایت می کنند. به این دلیل که خود در جریان آن هستند و دلیل ضرورت آن را درک می کنند. چرا نباید یک شورائی برای تجدید نظر در همه این سیاست ها تشکیل شود؟ چرا نباید در این شورا برجسته ترین و مسئول ترین کارگزاران 4 دهه گذشته- از جمله میرحسین موسوی- حضور داشته باشد؟ امروز دیر هم شده، اما دیر بهتر از هرگز است!


قهرمان سابق بوکس ایران

با گلوله ای بر تن، به چه می اندیشد؟


زن هایی که وزیر خارجه میشوند

 چه برتری هائی دارند ؟


اعراب همکاری با روسیه را

به پیروی از تحریم ها ترجیح داده اند

«النا پانینا» مدیر موسسه روسترات

ترجمه- کیوان خسروی


حمایت قاطع رهبر کره شمالی

از سیاست های شجاعانه پوتین


در شرق اوکراین

دیگر از جنگ خبری نیست!


طولی نخواهد کشید خبرهای‌واقعی"درز"خواهدکرد

سئوالات بی پاسخ مانده

سرقت از صندوق های امانت


غرب در تلاش جستجوی راه حل

ائتلاف ناتو علیه روسیه

زیر فشار نفت و گاز روسیه!


عنوان اول پیک نت ۲۲ خرداد

امریکا در بحران کنونی

حاکم برایران نقش ندارد؟


مردم در سفر بودند و تهران خلوت

در سرقت صندوق امانت بانک

"رندان" آش را باجاش بردند!


مردی که بسیار میدانست اما کمتر گفت

هنر بزرگ "دعائی" آن بود

که "اطلاعات" را "کیهان" نکرد!


۵ تا ۸ نظامی کشته شدند

سقوط "هواگرد" نظامی امریکا

که گویا مواد اتمی حمل می کرده!


سرمقاله راه توده ۸۳۵

پیوند با غرب درج.اسلامی

قوی‌تر ازدوستی‌باشرق است


حساب بانکی

DEUTSCHE BANK

BIC: DEUTDEDBBER

IBAN. DE 31100700240459374500

 

----------------------------

برای تماس با پیک نت

 ازآدرس ای میل زیر استفاده کنید:

  infos@pyknet.net

 

آدرس پستی

N.Vernis

Postfach 200208
  13512 Berlin

Germany

----------------------------

Site Meter Site Meter

pay pal پیک نت برای دریافت آبونمان و کمک های مالی

آدرس ای میل ویژه pay pal

4peiknet@gmail.com

 

 


کدام مطلب پیک نت روزگذشته

بیشتر خوانده شد؟

خبر تفسیری روز گذشته پیک نت درباره سرقت از صندوق امانت های مردم در بانک مرکزی بالای 5 هزار خواننده در تلگرام این روزنت داشت و پر مخاطب ترین مطلب در مقایسه با دیگر مطالب بود. همین مطلب در فیسبوک پیک نت نیز بیشترین خواننده را داشت و روی 11 فیسبوک خوانندگان آن نیز به اشتراک گذاشته شد.
. https://www.facebook.com/

pyknet1357/


تلگرام پیک نت


 فیسبوک پیک نت


سایت بین المللی

آمار سایت های خبری فارسی

پیک نت:

Monthly Visitors: 504,930


صفحات اول

روزنامه های امروز ایران