سرمقاله ۹۲۷

بعداز رئیسی هم قراراست

کارنامه سیاه او ادامه یابد؟

 

در روسیه آغاز میشود

دریافت مالیات از صاحبان

ثروت و شرکت های بزرگ

(پیک هفته ۱۰۹) ۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲ می  ۲۰۲۴

 pyknet100@gmail.com


۲ خرداد

خبرهای
 سیاسی - اجتماعی


۲ خرداد

رویدادهای
منطقه و جهان


۲ خرداد

منتخب اخبار
هنری و فرهنگی


۲ خرداد

 منتخب اخبار
شهرستان ها


۲ خرداد

منتخب اخبار ورزشی


۲ خرداد

منتخب اخبار اقتصادی


رادیو پیک

۲ خرداد ۱۴۰۳

 


عنوان اول پیک نت ۲ خرداد

رئیسی چه خط سیاسی

و چه موقعیتی داشت؟

با سقوط هلیکوپتر حامل رئیس جمهور، وزیرخارجه، امام جمعه تبریز، استاندار آذربایجان شرقی و فرمانده تیم حفاظت ریاست جمهوری و یافت شدن اجساد کشته شدگان حادثه، اکنون دغدغه اصلی مراسم خاکسپاری و عزای عمومی و این نوع مسائل و پیامدهای حادثه نیست، بلکه مسئله اصلی انتصاب و انتخاب جانشینان کشته شدگان است. در راس این دغدغه ها برگزاری یک انتخابات در فضای سرد سیاسی حاکم بر ایران و قهر مردم با حکومت برای انتخاب یک رئیس جمهور جانشین رئیسی است. این دشواری به آن دلیل نیست که رئیسی چنان شخصیت اجرائی بود که برای او جانشین پیدا نشود، بلکه مسئله اصلی این بیم است که رئیس جمهور جانشین حتی با مشارکتی کمتر و آرای بسیار کمتر از انتخاباتی که منجر به بیرون آمدن رئیسی از صندوق رای شد برگزار شود.

شاید کسانی درحکومت بر این تصور باشند که در فضای احساسی ناشی از سقوط هلیکوپتر مردم پای صندوق های رای می آیند. این یک خوش بینی است، زیرا مردم امیدی به تغییر اوضاع اقتصادی مملکت ندارند و فشارهای اجتماعی (از جمله ماجرای حجاب) که رئیسی شخصا فرمان آن را داد و وزیر کشورش مجری آن شد این نارضائی را تشدید هم کرده است. مسئله دیگر این واقعیت رسما اعلام نشده است که ابراهیم رئیسی را هیات انتخاب رهبر جانشین در مجلس خبرگان، پیش از رئیس جمهور شدن وی، آن را به علی خامنه ای اطلاع داده بود و از جمله دلائل پیش کشیدن او برای ریاست جمهوری این بود که رئیسی با مسائل اجرائی کشور آشنا شود، که ظاهرا استعداد چندانی در این زمینه از خود نشان نداد و به همین دلیل، رفت به سوی مذاکره با امریکا و گرفتن پول های بلوکه شده ایران تا بلکه هم قدرت های اقتصادی را راضی کند و هم مقداری از بحران اقتصادی بکاهد. او محتاط تر، کم آگاه تر و بی انگیزه تر از آن بود که بتواند دست به یک رفرم اساسی در جمهوری  اسلامی بزند و مبتکر طرحی نو، با اتکاء به مردم بشود. دلیل سازش های اخیر او در مذاکرات با امریکائی ها همین نکات بود. شاید گفته شود که او با اجازه رهبر جمهوری اسلامی مبتکر مذاکرات با امریکا شده بود، اما این نظر به چند دلیل زیر علامت سئوال است. نخست این که او را مجلس خبرگان بعنوان رهبر جانشین به خامنه ای معرفی کرده بود و عملا دارای پشتوانه مجلس خبرگان برای رهبری بود و علی خامنه ای نمی توانست با او آنگونه رفتار کند که با روحانی و محمد خاتمی رفتار کرد. دوم این که پرقدرت ترین نهادهای اقتصادی- مافیائی از او حمایت می کردند. این دو مسئله چنان بود که حتی فرماندهان ارشد سپاه احتیاط را در برخورد با او از دست نمی دادند. سوم این که او حمایت بخش مهمی از امام جمعه هائی را هم داشت که به دوران پس از خامنه ای فکر می کنند و حفظ موقعیت خود.

تحت تاثیر همین مسائل، عبداللهیان وزیرخارجه دولت ابراهیم رئیسی نیز گام به گام با او همآهنگ شد و پرچمدار مذاکرات پنهان با امریکا. رئیسی که از فضای ضد روسی و طرفداری از غرب و بویژه امریکا در میان مردم آگاه بود، روی حمایت امریکا در دوران نشستن بر صندلی رهبری هم حساب کرده بود و به همین دلیل پیام های غیرمستقیمی برای امریکا می فرستاد. ۴ پیام غیر مستقیم او چنین بود:

۱- عدم شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو بریکس در پکن که حتی عبداللهیان هم در آن حضور نیافت.

۲- عدم شرکت در اجلاس اخیر سران شانگهای که در آن سردار احمدیان دبیر شورای عالی امنیت ملی شرکت کرد و همین مسئله نشان داد که فرماندهان سپاه و احتمالا بیت رهبری سیاستی متفاوت با رئیسی را دنبال می کنند.

۳- عدم شرکت خودش و یا عبداللهیان و حتی یکی از معاونان رئیس جمهور و یا وزیر خارجه در مراسم جشن و رژه روز پیروزی در مسکو، در حالیکه سران کشورهای دوست روسیه در مراسم حضور داشتند.

۴- آخرین اظهار نظر رئیسی درباره مذاکره و رابطه با امریکا با این مضمون که می توان هم مذاکره کرد و هم موشک داشت.

درعرف دیپلماتیک این مسائل به هیچ وجه کوچک نیست و از نظر دور نمی ماند و روی آن حساب می کنند.

این مسائلی که به آنها اشاره شد، هیچ ارتباطی به پیام های تسلیت و همدردی ناشی از حادثه سقوط هلیکوپتر ندارد زیرا اینها مسائل و عرف بین المللی است و نباید جدی گرفت.

بلافاصله پس از انتشار خبر سقوط هلیکوپتر حامل رئیسی و هیات همراه او، بایدن تعطیلات آخر هفته خود را ناتمام گذاشت و به کاخ سفید بازگشت تا مسئله را مستقیما دنبال کند. بنظر می رسد که بایدن نگران نتیجه مذاکرات پنهان با امریکا بود و هست زیرا روی نتیجه این مذاکرات برای انتخابات ریاست جمهوری اش حساب کرده بود و حالا می تواند کاسه آب روی زمین خشک خالی شده باشد.

پیش بینی می شد که رهبر جمهوری اسلامی با یک حکم حکومتی فردی را برای یکسال پیش رو، تا رسیدن نوبت انتخابات ریاست جمهوری تعیین کند و حتی حدس زده می شد که دبیر شورای عالی امنیت ملی نامزد چنین انتصابی باشد، اما جلسه ای که روز گذشته شتابزده در تهران تشکیل شد نشان داد که می خواهند مطابق قانون اساسی در تیرماه انتخابات ریاست جمهوری برگزار کنند و روی احساسات عمومی برای شرکت در انتخابات هم حساب کرده اند. امری که حساب روی آن خوش خیالی است. خبر تشکیل این جلسه را در ادامه می خوانید:

----------------------------------------------

فعلا برنامه اینست

انتخابات ریاست جمهوری

50 روز دیگر انجام می شود

 

بعد از ظهر رو گذشته (دوشنبه) جلسه ای برای بررسی انتخابات ریاست جمهوری با حضور محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور، محسنی اژه ای رئیس قوه قضائیه، قالیباف، رئیس مجلس و همچنین معاون حقوقی رئیس جمهور، قائم مقام شورای نگهبان و معاون سیاسی وزیر کشور در محل ریاست جمهوری تشکیل شد تا نحوه اجرای اصل ۱۳۱ قانون اساسی مبنی بر انتخابات ریاست جمهوری در مدت ۵۰ روز بحث و تبادل نظر شود.

در این جلسه زمان تشکیل هیات های اجرایی، ثبت نام نامزدها، تبلیغات و روند برگزاری انتخابات بررسی شد و مقرر شد انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ۸ تیرماه ۱۴۰۳ برگزار شود. ثبت نام نامزدها در روزهای دهم تا چهاردهم خرداد انجام می شود و زمان تبلیغات انتخاباتی نیز از روز ۲۳ خرداد تا هفتم تیرماه تعیین شد.


راه توده ۹۲۷ منتشر شد!

 

هفته نامه راه توده - شماره ۹۲۷ (چهارشنبه دوم خرداد ۱۴۰۳)- منتشر شد و مطالب آن علاوه بر سایت این نشریه، روی فیسبوک و کانال تلگرام این نشریه نیز قرار گرفت. سرمقاله این شماره تفسیری است بر کارنامه ابراهیم رئیسی و سقوط مرگبار هلیکوپتر حامل او. در همین شماره مطالب دیگری می خوانید با عناوین زیر:

عادت دیرینه روحانیون برای اظهار نظر، حزب توده ایران همچنان از اهداف انقلاب ۵۷ دفاع می کند، سال ۱۳۵۶، سال جاری شدن سیل انقلاب ۵۷، با وزیر دفاع جدید روسیه تحولات بزرگ آغاز می شود، باید در انتظار شورشی دیگر از جانب مردم بود؟، اتحاد بی هیاهوی چین و مغولستان، آیت الله طالقانی و روحانیون مرتجع، لابی اسرائیلی چه معنائی در جهان و در امریکا دارد؟، خارکیف بلاگردان خاتمه جنگ در اوکراین می شود؟، حزب کارگر انگلستان نگران شکست در انتخابات است، واکنش مطبوعات غرب به انتصاب وزیر دفاع جدید روسیه.

 تلگرام راه توده: https://telegram.me/rahetudeh


رادیو پیک ۲ خرداد

"رادیو پیک"، با هدف نگاهی متفاوت از دیگر رسانه های فارسی زبان داخل و خارج از کشور، نسبت به رویدادهای ایران و جهان راه اندازی شده است.

این رادیو هر چهارشنبه روی "یوتیوب" به روز می شود. برای حمایت از آن، اگر امکان آبونمان را دارید تاخیر نکنید و اگر چنین امکانی را ندارید، ابتدائی ترین و ساده ترین کمکی که می توانید بکنید لایک کردن آن در یوتیوب و عضویت در آن با انتخاب گزینه "Subscribe"است.

توصیه می کنیم، نه تنها خود شنونده پیگیر این رادیو باشید، بلکه آن را به اشتراک بگذارید و شنیدن آن را به دیگران نیز توصیه کنید. آرشیو رادیو پیک نیز، امکان دسترسی شما به برنامه های هفته های گذشته را میدهد.

 

در برنامه این هفته چهارشنبه دوم خرداد ۱۴۰۳ مطالب زیر را همراه با عکسها و فیلم های مربوط به آنها می بینید و می شنوید:

- سرگذشت کیهان سرگذشت انقلاب ۵۷ است

- به یاد واروژان که سلطان تنظیم آهنگ بود

- آقای نصیری میخواهد تاج زاده و شاهزاده را بر سر سفره عقد بنشاند

- آب کردن چربی شکم برای تو دل برو شدن!

- چند خبر کوتاه و تفسیر آنها

- یک تراژدی جذاب

- مناسبات رهبر حزب کمونیست روسیه با پوتین و شی جین پینگ

- آیا زنان ایران عفاف ندارند؟

- ریش فقهای شورای نگهبان در دست حسن روحانی

- صندلی ریاست مجلس آینده به چه کسی میرسد؟

- یک شعر کلاسیک و دو شعر نو

- نمد مالی و پف لم

- سناریوی نان مقابل دکان نانوائی

- یادی از خاطره پروانه و سیمین غانم


"خارکیف"، بلاگردان خاتمه

جنگ در اوکراین میشود؟

اسدالله کشتمند


به خواست دادستان دادگاه جنائی بین المللی

حکم بازداشت نتانیاهو

و گالانت صادر میشود؟


اکسیون و وال استریت ژورنال

گام های بلند دولت رئیسی

با امریکائی ها متوقف میشود؟


آغاز تحقیقات فنی- امنیتی

کشف دلیل سقوط هلیکوپتر رئیسی


حسین راغفر:

درد را در ایران

همه میدانند اما راه حل ندارند


پوتین و شی جین پینگ

غرب را نا امید کردند!

راشا تودی- نعمت بوستانی


جنبش جهانی علیه جنایات اسرائیل درغزه

نتانیاهو جنایت می کند

امریکا و اروپا حمایت!


عنوان اول پیک نت ۳۱ اردیبهشت

نتیجه سقوط هلیکوپتر
حامل رئیسی و عبداللهیان


رئیسی یکی از چهار گزینه بود

در به در، بدنبال

یک رئیس برای مجلس خبرگان


از بیم تکرار قمه کشی در بیمارستانها

پرستاران مجهز به شوکر

اسپری فلفل و باتوم تلسکوپی میشوند جستجو در پیک نت

آدرس ای میل ویژه pay pal

4peiknet@gmail.com

 

 


آرشیو

در یوتیوب

-----------------

کدام مطلب پیک نت روزگذشته بیشترین

 خواننده را داشت؟

عنوان اول پیک نت روز گذشته که خبر تفسیری مربوط به سقوط هلیکوپتر رئیسی و همراهان وی بود روی تلگرام این روزنت نزدیک به 6 هزار خواننده داشت. همین عنوان اول روی صفحه فیسبوک پیک نت نیز بیشترین خواننده را داشت و روی 7 فیسبوک خوانندگان آن نیز به اشتراک گذاشته شد.

---------------

 فیسبوک پیک نت


---------------

تلگرام پیک نت