تیرگی روز افزون روابط عربستان و ایران

هواپیمای زائران ایرانی

اجازه فرود در عربستان نیافت

 

زمان چرخش های بزرگ

در تدوین سیاست ها رسیده

واشنگتن- افسانه نگاهی

(پیک هفته  109)      22 فروردین 1394 برابر با 11  آوریل 2015  

  pyknet@inmano.com


فیسبوک 

پیک نت


 سخن روز


محاکمه غیر علنی

 قاضی مرتضوی

چون قتل

و اختلاس

علنی نبوده

دادگاه هم

غیر علنی است!


دو هفته

بر ما چه گذشت!

دیدارهای نوروزی همکاران پیک نت، اغلب همراه بود با بحث در باره اوضاع ایران و برخی همآهنگی های بیشتر برای انتشار اخبار. درکنار این بحث ها – از جمله تاکید بر تمرکز بیشتر روی تفسیر خبرها- مسئله مهم هزینه های انتشار پیک نت نیز مطرح شد. در بحث دوم، تاکید شد که طی یاداشتی از انگشت شمار دوستانی که استوار بر سر عهد خود ایستاده و طی سالهای اخیر از پرداخت آبونمان خود غفلت نکرده اند تشکر کنیم و بنویسیم که اگر همت آنها نبود، تا کنون پیک نت بر زمین مانده بود، زیرا ما هیچ منبع درآمد جز آبونمان خوانندگان نداریم و از هیچ مرکز و منبعی نیز حمایت مالی نمی شویم. امیدواریم این تشکر و یادآوری، موجب تشویق دیگر خوانندگان پیک نت نیز بشود و اگر کمک مالی نمی کنند، لااقل آبونمان سایتی را که می خوانند بصورت منظم پرداخت کنند. حتی اگر این رقم، رقم چشمگیری نباشد، اما وقتی روی هم گذاشته شود چنین نیز می شود و نمی گذارد کمر ما زیر بار مالی انتشار پیک نت خم شود. وقت، انرژی و تجربه ای حرفه ای به همراه درک سیاسی از اوضاع ایران و جهان پشت پیک نت خوابیده است و دریغ است که بخوانند و منظم هم بخوانند اما فراموش کنند آنچه را می خوانند محصول چه زحمت شبانه روزی است. از همه آنها که از داخل کشور بارها اعلام آمادگی برای کمک مالی و پرداخت آبونمان کرده اند نیز بار دیگر تشکر کرده و ضمن سپاس، نظر همیشگی خود را مطرح می کنیم که ما صلاح نمی دانیم از داخل کشور چنین کاری انجام شود، مگر آن دوستان کسانی را در خارج از کشور داشته باشند و از طریق آنها اقدام کنند.

از همه آنها که در دو هفته اخیر پیام پشت پیام نوشته و پرسیده اند چرا پیک نت منتشر نمی شود نیز بابت این علاقمندی و حساسیتشان تشکر می کنیم و بر این تشکر می افزائیم که ای کاش اندکی از این حساسیت و علاقه را هم در پرداخت آبونمان خود داشتید. ضمن آن که مطابق سالهای گذشته، همکاران پیک نت هم کمی استراحت می کنند و به زندگی شخصی خود می رسند و هم با توجه به پراکندگی همکاران در کشورهای مختلف، فرصتی پیدا می کنند تا سفر کرده و با یکدیگر دیدار و گفتگو کنند.

دست همگی را به گرمی می فشاریم. حتی آنهائی را که از آنها بابت فراموش کردن آبونمان خود از آنها گله داریم.

 سخنان رهبر جمهوری اسلامی

توافق اتمی و لغو تحریم ها

آغاز مناسبات با امریکا!

رهبر جمهوری اسلامی، روز گذشته، دو هفته پس از اعلام بیانیه سوئیس (لوزان) در دیداری که بمناسبت تولد فاطمه زهرا ترتیب یافته بود، نظر خود را در باره مذاکرات اخیر و همچنین حوادث یمن و نقش عربستان در این کشور اعلام داشت. سه نکته خبری در سخنان علی خامنه ای عبارت بودند از:

1- چراغ سبز به امریکا برای مذاکرات دیگری غیر از مذاکرات اتمی با کاخ سفید به شرط توافق اتمی و لغو تحریم ها و در واقع آغاز مناسبات رسمی با امریکا. او این باب را با این جمله باز کرد: " اگر طرف مقابل (امریکا) از کج ‌تابی‌ های خود دست بردارد، این تجربه را(مذاکرات اتمی) می‌توان در مسائل دیگر ادامه داد.

2- با این ‌که به مذاکره با آمریکا خوشبین نبودم اما از این مذاکرات موردی با تمام وجود حمایت کردم و اکنون نیز حمایت می‌کنم.

3- تشویق عربستان به تغییر سیاست و حفظ مناسبات با جمهوری اسلامی. او سیاست های کنونی عربستان را کار چند جوانی دانست که امور این کشور را بدست گرفته اند. خامنه ای گفت: " ما با سعودی‌ها در مسائل گوناگون سیاسی اختلافات متعددی داریم اما همیشه می‌گفتیم که آن‌ها در سیاست خارجی متانت و وقار نشان می‌دهند، اما چند جوان بی‌تجربه امور آن کشور را در دست گرفته و دارند توحش می کنند."

فشرده بخش های اساسی سخنان رهبر جمهوری اسلامی را در همین شماره پیک نت می خوانید.


سخنان متفاوت رهبر ج. اسلامی

می توان تجربه مذاکرات با امریکا را

در عرصه های غیر اتمی ادامه داد


اعلام چارچوب قطعی

فعالیت اتمی در ایران

بمناسبت روز ملی فنآوری اتمی مراسمی با حضور حسن روحانی در تهران برگزار شد که وی طی سخنانی در آن، مرکزی ترین نکات بیانیه اخیر سوئیس (لوزان) را تکرار کرد و در باره حوادث یمن نیز مواضع خویش را اعلام داشت.

روحانی تاکید کرد که غنی سازی در نطنز ادامه خواهد یافت، هزار سانتریفیوژ در سایت "فردو" مستقر خواهد ماند و تاسیسات آب سنگین اراک نیز برای مصارف پزشکی توسعه خواهد یافت. او تاکید کرد که هیچ توافقی، در نهایت امضاء نخواهد شد مگر در اولین روز اجرای آن، تمام تحریم های اقتصادی علیه ایران نیز لغو شود. دولت این مسیر را تا موفقیت نهایی ادامه خواهد داد. در لوزان یک گام بسیار بزرگ به پیش برداشته شده و گام‌های بعدی هم برداشته خواهد شد. بخش های مهم این سخنرانی را در همین شماره پیک نت می خوانید.


سخنرانی روحانی در روز فنآوری هسته ای

گفتگوی یمنی با یمنی

یگانه راه حل حوادث یمن است


در تهران و مکه

امام جمعه ها نفت روی

آتش جنگ مذهبی می ریزند


رسما اعلام شد

10 هزار ایرانی

می خواهند صرافی باز کنند!


آخرین گزارش تسلیم هیات دولت شد

شورای تامین امنیت فارس

متهم اصلی حمله به مطهری است!


منتخب اخبار روزهای گذشته


سرمقاله راه توده499

راه آورد نوروزی

 شورای سردبیری راه توده!


بخش هائی از گزارش دریافتی از ایران
حرکت دولت روحانی روی لبه تیز شمشیر سپاه


 نیم میلیون ایرانی

سال گذشته به جان هم افتادند


بیانیه تحلیلی حزب کارگزاران سازندگی

سازندگان فاجعه تحریم ها باید به ملت معرفی شوند!


یک نماینده مجلس

عاملین تحریم ها نباید سرانجام محاکمه ملی شوند؟


حساب بانکی

A.Khodai

DEUTSCHE BANK

Konto 4593745

BLZ 10070024

برای پرداخت از خارج آلمان اطلاعات زیر را بنویسید

BIC: DEUTDEDBBER

IBAN. DE 31100700240459374500

----------------------------

برای تماس با پیک نت

 ازآدرس ای میل زیر استفاده کنید:

  infos@pyknet.net

 

آدرس پستی

N.Vernis

Postfach 200208
  13512 Berlin

Germany

----------------------------

Site Meter

pay pal پیک نت برای دریافت آبونمان و کمک های مالی

آدرس ای میل ویژه pay pal

4peiknet@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 


صفحات اول

روزنامه های امروز ایران


نامه دکتر یزدی

 به محمد جواد ظریف

از فراز

سه دهه پرحادثه

آسان نمی توان پرید!


سرنوشت

برج آزادی

با سرنوشت

آزادی گره خورده!


اردوغان

 در تهران

استانبول - بهزاد دولت آبادی

فردا (سه شنبه) اردوغان سفری یک روزه به تهران خواهد داشت و قرار است با رئیس جمهور و رهبر جمهوری اسلامی علی خامنه ای دیدار کند. مطبوعات و دیگر رسانه های خبری ترکیه که به دولت نزدیک هستند، نامه 65 نماینده مجلس به روحانی مبنی بر مخالفتشان با سفر اردوغان به ایران را سر تیتر اخبار خود روز گذشته (دوشنبه) خود قرار داده بودند و همگی یک صدا سخنان نماینده رشت "کوچک زاده" را که از اردوغان خواسته بابت بیاناتش در خصوص یمن از مردم ایران عذرخواهی کند را با تیتر درشت منتشر کردند. بنگاه های خبری نزدیک به اردوغان نوشتند که چمدان سفر اردوغان حاوی چهار پرونده در خصوص یمن و سوریه و عراق و روابط تجاری است. و گویا اردوغان با این قصد به ایران می رود که در خصوص سیاست خارجی و خصوصا خاورمیانه ای ایران با رهبر و رئیس جمهور گفتگو کند!

هر چند که رییس جمهور روحانی بدرستی بر حفظ صلح منطقه ای و روابط مسالمت آمیز تاکید می کند, ولی مدافعین سرسخت اردوغان در ترکیه و مخالفین داخلی سفر وی به ایران دقیقا با همسویی کامل با تندروهای ایران در مقابل سیاست خارجی دولت روحانی صف بسته اند.

مطبوعات نزدیک به اردوغان بعبارتی می گویند: "اردوغان علی رغم مخالفت نمایندگان مجلس, به تهران سفر خواهد کرد و با هشدارهایش گوش روحانی و خامنه ای را در خصوص وقایع منطقه خاورمیانه خواهد کشید."


فصلی تازه

برای ایران

افسانه نگاهی

آنچه که بعنوان توافق اتمی بدست آمده، از زوایای مختلف باید دیده شود. نه تنها جمع شدن بساط تحریم ها و بیرون کشیدن پرونده ایران از شورای امنیت سازمان ملل، بلکه دور شدن خطر حمله نظامی و جنگ را هم باید دید. یعنی همان چیزی که اسرائیل دنبال آن بود و هنوز هم هست و بدنبال متحدان اروپائی و امریکائی برای این هدف می گشت. من حتی معتقدم بازی جنایتکارانه ای که بنام "حکومت اسلامی شام و عراق" (داعش) راه انداخته اند و پایه های اولیه آن را بوش پسر در دوران ریاست جمهوری اش با حمایت و سازماندهی القاعده و اسامه بن لادن ریخت و رسما گفت که امریکا به این لولو برای سلطه بر جهان نیازمند است هم حداقل تضعیف می شود. شاید این توافق زمینه ساز باقی ماندن دمکرات ها در کاخ سفید، پس از اوباما نیز بشود و سیاست کنونی کاخ سفید در برابر ایران و در برابر اسرائیل ادامه پیدا کند. نه خیال کنید که نمی دانم اهداف استراتژیک امریکا در منطقه و جهان چیست، اما بهرحال باید بدانیم که دیپلماسی هم نقش آفرین است. همانگونه که دیپلماسی کنونی دولت روحانی نقش آفرین شد. موفق باشید.

 


اخوان المسلمین

در خاورمیانه

(این کتاب را از این طریق تهیه کنید)