سرمقاله راه توده 637

فرماندهان سپاه با کدام اهداف

می خواهند قدرت مطلقه شوند؟

 

سپاه به این آسانی میدان

اقتصاد را ترک نخواهد کرد

ولادیمیر ساژین- سایت اسپوتنیک

(پیک هفته ۱۰۹) 3 اسفند  1396 برابر با 22  فوریه 2018 

 pyknet100@gmail.com


پر مخاطب ترین مطلب پیک نت روز گذشته، خبر تفسیری "چه کاسه ای زیر نیمکاسه است؟ بود. تفسیری بر شیوه خبر رسانی حکومتی پیرامون سقوط هواپیمای شرکت آسمان. این مطلب روی فیسبوک و کانال تلگرام پیک نت جمعا 12 هزار و 800 خواننده داشت و در 28 فیسبوک خوانندگان پیک نت نیز به اشتراک گذاشته شد.


 1- 2  اسفند

خبرهای
 سیاسی – اجتماعی


 1- 2  اسفند

منتخب رویدادهای منطقه و جهان


 1- 2  اسفند

منتخب اخبار
هنری و فرهنگی


 1- 2  اسفند

منتخب اخبار
شهرستان ها


 1- 2  اسفند

منتخب اخبار ورزشی


 1- 2  اسفند

منتخب اخبار اقتصادی


عنوان اول پیک نت 3 اسفند

دو اعتراف رهبر

مقدمه تغییرات بزرگ است؟

رهبر جمهوری اسلامی در دیدار اخیرش با کسانی که بنام مردم تبریز به نزد وی برده شده بودند خیلی زیر لبی و گذرا دو اشاره کرد. نخست این که بالاخره قبول کرد که مردم به رهبری او انتقاد دارند و دوم ضعف نیروی نظامی ایران که باید جبران و مدرنیزه شود.

در مورد اول، اشاره ای که او کرد یک درک ملی و عمومی در ایران است و همه میدانند که آنچه گریبانگیر مردم شده در دوران رهبری او روی داده و مسئولیت اول با شخص وی است. اما در مورد دوم: واقعیت اینست که ارتش از نیمه دوم جنگ با عراق به حاشیه رانده شد و سپاه پیش کشیده شد که البته در دوران ریاست جمهوری روحانی تا حدودی این مسئله درحال جبران است. واقعه دوم مربوط به دوران پس از جنگ است که سپاه بتدریج آلوده به مسائل اقتصادی، تجارت، قاچاق، بورس بازی و ... شد و از مسئولیت و وظیفه اصلی خود که دفاع از کشور است غافل ماند. این که سپاه قدس در سوریه جنگیده را نمی توان به حساب توانمندی سپاه گذاشت زیرا افراد در سپاه قدس با حقوق و مزایا به سوریه اعزام شدند. از کشورهای مختلف و از جمله افغان ها و عراقی ها. ضمنا رهبری عملیات با روسیه و ارتش سوریه بود و ایران و حزب الله لبنان چرخ پنجم بودند که توانستند تا حدودی آموزش ببینند. در عرصه دیگر نیز سپاه عملا و همزمان با فعالیت های اقتصادی درگیری مسائل سیاسی، انتخاباتی و صف بندی های حکومتی بوده و همچنان نیز هست. این مسئله را از روی اظهار نظرهای سیاسی بی وقفه فرماندهان سپاه که منتشر می شود می توان دیدن و خواند و شنید و بی شک کشورهای منطقه و فرا منطقه ای نیز به آن توجه دارند. دراین میان شعاری هم علیه اسرائیل و امریکا و نابودی آنها میدهند که حرف مفت است. در داخل کشور نیز بدلیل همین آلودگی به مسائل اقتصادی و سیاسی و سرکوب های امنیتی اعتبار سپاه در میان مردم بشدت ضربه دیده و کاهش یافته است. بدین ترتیب سپاه هم از آموزش عقب ماند و هم از تکنولوژی نظامی بی وقفه درحال تکامل در جهان. نیروی هوائی ایران بشدت ضعیف است، ارتش موتوری آن نیز به همچنین. چرخی در خلیج فارس با قایق زدن به معنای قدرت دریائی نیست. هیچ کشوری امنیت خود را متکی به پرتاب موشک نمی کند. کاری که در جمهوری اسلامی می شود. آیا رهبر جمهوری اسلامی با توجه به همین واقعیات با حسن روحانی بر سر کوتاه کردن دست سپاه از مسائل اقتصادی و بازگرداندن آنها به سر کار اصلی شان یعنی مسائل نظامی موافقت کرده است؟ آیا اشاره او به ضرورت مدرنیزه شدن نظامی ایران با قبول همین ضعف هائی است که اشاره کوچکی به آن شد؟ آیا از بودجه ردیف 17 که نهادهای مذهبی و آیت الله های حکومتی می گیرند و برای خود بارگاه درست می کنند و یا میخورند و یک آب هم بالای آن می خواهند کم کنند تا بودجه کافی برای مدرنیزه کردن قدرت دفاعی فراهم شود؟ اگر این بودجه باید رسمی باشد و باید دولت تامین کند، نباید بنیادهای عظیم اقتصادی مانند مستضعفان و خاتم الانبیاء و بانکهای وابسته به سپاه و بویژه آستانقدس رضوی به دولت مالیات بدهند و برخی از آنها از سپاه جدا شوند؟ آیا با همین هدف ها خانه تکانی در میان فرماندهان سپاه در پیش است؟


نامه احمدی نژاد به رهبر

گام دوم کودتا علیه دولت

پس از شکست توطئه خراسان


 

لیلا حاتمی هنرپیشه سینما و فرزند علی حاتمی در نشست خبری فیلم خوک در جشنواره برلین:
باعث تاسفه که در کشور من مردم تنها به قیمت جونشون میتونن اعتراض کنند


راه توده 637 منتشر شد!

هفته نامه راه توده – شماره 637 (سوم اسفند 1396)- منتشر شد و مطالب آن علاوه بر سایت این نشریه، روی صفحه فیسبوک و کانال تلگرام آن نیز قرار گرفت. سرمقاله این شماره اختصاص به پس زلزله های شورش دیماه در حاکمیت و در میان اصلاح طلبان دارد. بخش دیگری از تاریخ انقلاب مشروطه تا انقلاب 57 را نیز دراین شماره می خوانید که اختصاص به تلاش های احمد شاه قاجار برای تفاهم با میرزا کوچک خان صدر شورای جمهوری گیلان دارد. ترجمه مقاله از سایت اسپوتنیک درباره موقعیت گسترده اقتصادی سپاه در جمهوری اسلامی، نقد سخنان سعید حجاریان درباره همه پرسی پیشنهادی حسن روحانی، چرخه معیوب اقتصاد ایران که تولید عقب ماندگی می کند، خستگی مردم از چهره ها و حرف های تکراری در جمهوری اسلامی، آشنائی با زندگی و دوران حافظ به قلم احسان طبری، رویاروئی چپ و راست در امریکای لاتین، 25 سالگی حزب کمونیست روسیه فدراتیو، انتخابات ریاست جمهوری در الجزایر زیر فشار جنبش اعتراضی مردم، برنده و بازنده در جنگ ترکیه در عفرین و افشای اختلاس در اپوزیسیون یونان از جمله مطالب این شماره است.

تلگرام راه توده:

https://telegram.me/rahetudeh


منتخب اخبار روزهای گذشته


توضیحات وزیر ارتباطات

تماس از داخل هواپیما

لحظات قبل از سقوط بوده!


عنوان اول پیک نت 2 اسفند

زبانی، جز زبان شورش
برای مردم باقی نمی گذارند


چه کاسه ای زیر نیمکاسه است؟

پیش از کشف لاشه هواپیما

چگونه مرگ 66 سرنشین اعلام شد؟


همایش سراسری روحانیون سپاه

"محسن رضائی"

ریشش سفید شد و عاقل نشد!


در کدام کشور جهان سابقه دارد؟

1600 بانک موازی در کنار بانکهای رسمی کشور


عنوان اول پیک نت 30 بهمن

پاسخ رهبر به شورش دیماه مردم


موسسات اعتباری به کجا وصل اند؟

هر تصمیم دولت را

یک جای دیگر باید تائید کند!


بعد از سرطان و سکته و اعتیاد

آمار جنون در ایران

بسرعت درحال افزایش است


اعتراف سید احمد خاتمی

نگرانی از آینده روحانیون در ایران


حساب بانکی

A.Khodai

DEUTSCHE BANK

BIC: DEUTDEDBBER

IBAN. DE 31100700240459374500

----------------------------

برای تماس با پیک نت

 ازآدرس ای میل زیر استفاده کنید:

  infos@pyknet.net

 

آدرس پستی

N.Vernis

Postfach 200208
  13512 Berlin

Germany

----------------------------

Site Meter Site Meter

pay pal پیک نت برای دریافت آبونمان و کمک های مالی

آدرس ای میل ویژه pay pal

4peiknet@gmail.com

 

 


کانال تلگرام

اعضای تلگرام پیک نت

 از 15 هزار گذشت


صفحه فیسبوک

روزنت پیک نت


سایت بین المللی

آمار سایت های خبری فارسی

پیک نت:

Monthly Visitors: 504,930


صفحات اول

روزنامه های امروز ایران