سرمقاله راه توده ۸۶۳

حاکمیت دلار درج.اسلامی

تا انفجارایران ادامه خواهدداشت؟

 

آینده روسیه، چین و ایران

پس از توفان کنونی جهان

یوسف عزیزی

(پیک هفته ۱۰۹) ۷ دی ماه ۱۴۰۱ - ۲۸ دسامبر ۲۰۲۲

 pyknet100@gmail.com


۷- ۵ دی

خبرهای
 سیاسی - اجتماعی


۷- ۵ دی

رویدادهای
منطقه و جهان


۷- ۵ دی

منتخب اخبار
هنری و فرهنگی


۷- ۵ دی

 منتخب اخبار
شهرستان ها


۷- ۵ دی

منتخب اخبار ورزشی


۷- ۵ دی

منتخب اخبار اقتصادی

عنوان اول پیک نت ۷ دیماه

امروز اصلاحات در ایران

متفاوت بااصلاحات۲۰سال پیش است

سیستم تولید ثروتمند که پس جنگ ایران و عراق تبدیل به برنامه اقتصادی جمهوری اسلامی با نام "تعدیل اقتصادی" شد، عملا زمینه پیدایش فاصله طبقاتی وحشتناک در جامعه ما را در پی آورد که اکنون با  پیامدهای مخرب و ویرانگر آن روبرو هستیم. یکی از پیامدهای آن کاهش نظارت ملی بر ثروت و سرمایه ها  و تشدید روند خروج ثروت از کشور است. امروز در برابر گسترش فقر که جلوه‌ای از فقیر شدن روزافزون کشور ما و مردم کشور است زمان تصمیم گیری فرا رسیده است. بویژه با سیاست استراتژیک نگاه به شرق در راس نظام. این استراتژی را شماری دیگر از کشورهای جهان اتخاذ کرده و سیاست داخلی خود را با آن همسو ساخته اند، حتی در خود روسیه با تصمیمات جدید اقتصادی که علیه الیگارش ها و به سود مردم گرفته شده و میشود. درایران این استراتژی که دو بال داخلی و خارجی دارد،  فعلا با یک بال در پرواز است. یعنی بال سیاست خارجی چرا که بال داخلی آن کوچکترین همآهنگی با بال خارجی ندارد و پرواز با یک بال هرگز دراز مدت نبوده و به اوج نخواهد رسید و ایران ما، دراینصورت از جهان عقب می ماند. یعنی تکرار تاریخی عقب ماندگی ایران از توسعه جهانی.

در نخستین  اقدام برای همسو شدن بال داخلی با بال خارجی، باید بجای سیستم تولید ثروتمند و فربه کردن بازهم بیشتر الیگارش ها و مافیاهای ثروت که مخالفان سرسخت نگاه به شرق نیز هستند،؛ سیستم تولید ثروت را بوجود آورد و آن را پشتوانه آن  سیاست خارجی استراتژیکی کرد که ما آن را مثبت ارزیابی می کنیم و آن را گردش به شرق نامگذاری کرده ایم. سیستمی که مانع از برداشت ثروت و خروج ثروت از کشور شود؛ سیستمی که موتور محرک آن تنها می‌تواند پیوند و هماهنگی میان آن بخش عمومی باشد که براساس سودآوری عمل نمی‌کند با آن بخش خصوصی که تولید ملی برای رفع نیازهای ملی و پاسخ به تقاضای بازار داخلی را هدف قرار داده است. سیستمی که ولنگاری و ریخت و پاش‌های یک اقلیت را مهار کند، و ساماندهی خردمندانه و آگاهانه نیازها را با محدوده امکان های طبیعت و ضرورت ارزش گذاری و بازتولید کار انسانی هماهنگ کند. این تنها امکان برای گام گذاردن در راه توسعه و پیشرفت در کشور ماست.

بدین ترتیب، اصلاحات در ایران وارد مرحله ای نوینی شده که با جنبش اصلاحات دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی متفاوت است. در حقیقت اصلاحات درایران، با توجه به تحولات شگرفی که نگاه به آینده جهان دارد  "به روز" شده و این نام و این صف شایسته آن کسان و آن جریان های سیاسی است که آن را درک کرده و برای آن بسیج شده و مردم را راهنمائی می کنند و مرعوب حادثه جوئی های حکومتی، فضاسازی های خارجی و خشم و خروش به حق مردم که ناشی از نارضائی عمومی است نمی شوند. بسیار طبیعی است که هم درک این مرحله دشوار است و هم اتخاذ سیاستی مطابق این درک دشوار. باید زیر بار فشارهائی که از هر سو وارد می آید مقاومت کرد و جهت درست را پیش برد.

با این  نگاه است که اصلاحات امروز نیز در دستور روز جامعه و جمهوری اسلامی است، اما اصلاحاتی متفاوت از جنبش اصلاحات ۲۰ سال پیش. تاریخ ورق خورده است و اصلاح طلب مهر ابدی بر پیشانی آنهائی نیست که ۲۰ سال پیش اصلاح طلب بودند و امروز نمی توانند خود را با جنبش نوین اصلاحات همآهنگ کنند!


وزیرخارجه روسیه:

سیاست جهانی امریکا

به سوی جنگ اتمی است!


آینده جهان از نگاه "مدودف"

معاون جدید پوتین در صنایع نظامی


راه توده ۸۶۳ منتشر شد!

 

هفته نامه راه توده - شماره ۸۶۳ (۷ دیماه ۱۴۰۱) منتشر شد و مطالب آن علاوه بر سایت این نشریه، روی فیسبوک و کانال تلگرام راه توده نیز قرار گرفت. سرمقاله این شماره اختصاص به ریشه های چین ستیزی و از دست دادن سرمایه گذاری چینی ها درایران دارد. گزارش ویژه نیز بخش دوم مرور تاریخ ایران از انقلاب مشروطه تا انقلاب ۵۷ است. در همین شماره مطالب دیگری می خوانید با عناوین زیر:

دیکتاتوری حاکم است یا در راه است؟ اصلاحات درایران "به روز" شده و اصلاح طلبان قدیمی از آن عقب افتاده اند، دالان پیچ در پیچ مذاهبی که ایرانی ها از آن عبور کردند، طرح امریکائی تبدیل خبرنگاران فراری از روسیه به ستون پنجم علیه روسیه، تلاش امریکا برای رقابت با چین در کشورهای افریقائی، کنفرانس خبری سالانه پوتین غافلگیرانه شد، مردم "پرو" علیه کودتا خیابانها را ترک نمی کنند، کره شمالی آنگونه که هست نه آنگونه که رسانه ها در ایران می نویسند، وزیرخارجه آلمان عاشق آینده است و کسینجر عاشق واقعیت، ناتو جنگ ترکیبی را علیه روسیه پیش می برد، هواپیماهای نظامی بلاروس با کمک روسیه مجهز به موشک اتمی می شوند.

تلگرام راه توده: https://telegram.me/rahetudeh


حاشیه ای بر سخنان سردار وزیر کشور

بند ناف دولت رئیسی به دلار

و درهم امارات بسته است!


نایب رئیس مجلس آلمان

بحران انرژی می تواند

آلمان را کشوری ورشکسته کند


عنوان اول پیک نت ۵ دیماه

دندانهای پوسیده

‌ باید درمان و یا کشیده‌ شوند!


سعید مدنی در زندان به مقامات امنیتی گفت:
برای کنترل خشونت‌ها
ابتداء باید خشونت دولتی خاتمه یابد


اشرف بروجردی:

 پیام اعتراضات به گوش

حکومتی ها فرو نمی رود!


آلمان رابطه  اقتصادی با ایران را قطع کرد

نگاه به شرق

اما وابسته به غرب!


عنوان اول پیک نت ۴ دی

ادامه بندگی جمهوریاسلامی

به دلار ومافیاهای اقتصادی


حساب بانکی

DEUTSCHE BANK

BIC: DEUTDEDBBER

IBAN. DE 31100700240459374500

 

----------------------------

برای تماس با پیک نت

 ازآدرس ای میل زیر استفاده کنید:

  infos@pyknet.net

 

آدرس پستی

N.Vernis

Postfach 200208
  13512 Berlin

Germany

----------------------------

Site Meter Site Meter

pay pal پیک نت برای دریافت آبونمان و کمک های مالی

آدرس ای میل ویژه pay pal

4peiknet@gmail.com

 

 


کدام مطلب پیک نت روزگذشته

بیشتر خوانده شد؟

.عنوان اول پیک نت روز دوشنبه که درباره نقش مخرب قوه قضائیه در جمهوری اسلامی بود روی تلگرام این روزنت نزدیک به ۷ هزار خواننده داشت. روی فیسبوک پیک نت نیز همین مطلب بیشترین خواننده را داشت، اما خبر تفسیری مربوط به سخنان وزیر کشور با ۸ اشتراک گذاری بیشتری اشتراک گذاری را داشت.


تلگرام پیک نت


 فیسبوک پیک نت