براى راه اندازى اينترنت ملى
جلب اعتماد مردم
مهم تر از تحريم اروپا و امريكا

 

با اعدام و دستگیری- ترجمه نعمت بوستانی
فاشیست‌های اوکراین
واردشرق منطقه خرسون شدند

(پیک هفته ۱۰۹) ۲۸ آبان ماه ۱۴۰۱ - ۱۹ نوامبر ۲۰۲۲

 pyknet100@gmail.com


۲۵-۲۸ آبان

خبرهای
 سیاسی - اجتماعی


۲۵-۲۸ آبان

رویدادهای
منطقه و جهان


۲۵-۲۸ آبان

منتخب اخبار
هنری و فرهنگی


۲۵-۲۸ آبان

 منتخب اخبار
شهرستان ها


۲۵-۲۸ آبان

منتخب اخبار ورزشی


۲۵-۲۸ آبان

منتخب اخبار اقتصادی

عنوان اول پیک نت - ۲۸ ابان

دو جريان و دو گرايش
درحكومت و درجنبش اعتراضى

هم در حرکت اعتراضی و هم در حکومت دو جریان و دو گرایش در حال شکلگیری و تقابل با یکدیگر هستند.
در حرکت اعتراضی یک جریان لومپن- فاشیست عمدتا سازماندهی شده که در هماهنگی با تلویزیون های سه قلوی لندن است می کوشد حرکت اعتراضی در ایران را به سمت خشونت، حمله به پاسگاه و کلانتری، گرفتن اسلحه، ترور، جنگ مسلحانه، درگیری های قومی و قبیله ای و در نهایت تجزیه و چندپارچه کردن ایران و ایجاد یک جنگ منطقه ای بکشاند. این جریان همچنین می خواهد فضای عادی تکامل فرهنگی، هنری، اجتماعی، اقتصادی، ورزشی کشور را مختل کند. حامیان این جریان حساب های برخی را که به آنها "سلبریتی" گفته می شود در توییتر و اینستاگرام و فیس بوک در خارج کشور خریداری کرده و بخشی از حرکت تشویق خشونت را، مستقیم و غیرمستقیم، از طریق آنها به پیش می برند. برخی نیز بنام خبرنگار سابق و اسبق در استخدام این جریان قرار گرفته اند.
دربرابر این جریان یک حرکت مردمی از روز نخست وجود داشته و همچنان مقاومت می کند که ادامه اهداف جنبش زن، زندگی، آزادی است. این جریان هم نسبت به حکومت اعتراض دارد و هم بر اشکال مسالمت آمیز بیان اعتراضات تکیه و با خشونت طلبان مرزبندی دارد. برخی اعتصاب ها و تظاهرات مسالمت آمیز، برنامه های تشکل های دانشجویی یا گل دادن معترضین به نیروهای ویژه نشانی از مقاومت و گسترش این جریان است. این جریان برعکس خواهان باز بودن فضای فرهنگی و هنری و اجتماعی کشور و شکوفایی بیشتر آن است و مبارزه خود را در ادامه توسعه و تکامل ایران می بیند نه علیه آن یا برای توقف آن. این جریان هنوز فاقد رهبری، سخنگو یا رسانه سراسری است که نقطه ضعف بزرگ آن است ولی متکی بر خرد، تجربه و میهندوستی اکثریت بزرگ ایرانیان است که نمی خواهند کشور خود را تکه تکه، در هرج و مرج و ویران ببینند.
متناسب با این دو جریان در اعتراضات دو جریان هم در حکومت شکل گرفته است. یک جریان متشکل از اراذل و اوباش سازمان یافته و گردانندگان مشکوک حکومتی انهاست. اینان مدعی هستند که معترضان شماری نسل دهه هشتادی هستند که کافیست آنها را تهدید کرد، سرکوب کرد، ترساند و پاسخ خشونت را با خشونت داد تا اغتشاش ها بقول آنها خاتمه پیدا کند. این جریان با مساوی کردن جریان خشونت طلب لومپن – فاشیست با نسل دهه هشتادی عملا ابعاد آن را از آنچه در واقعیت هستند بزرگتر می کند. در عین حال بدینوسیله مدعی می شود که اساسا نارضایتی گسترده در همه نسل ها و جریان اعتراضی مسالمت آمیز و میهندوست وجود ندارد. آنها هر نوع اصلاحاتی را عقب نشینی و موجب شیر شدن نسل دهه هشتادی و گسترش اعتراض ها معرفی می کند که باید از آن اجتناب کرد.
جریان دوم در حکومت هم کسانی هستند که معتقدند ریشه های اعتراضات بسیار عمیق تر از اینهاست و به این یا آن نسل محدود نمی شود و باید به اصلاحات عمیق و همه جانبه دست زد و مناسبات حکومت با مردم را ترمیم کرد. اینان معتقدند که درست ترین سیاست عبارتست از مدارا از یکسو و انجام اصلاحات از سوی دیگر تا بتدریج جریان خشونت طلب و فاشیست وابسته را منزوی و صف آنها را از اکثریت مردم معترض جدا کرد و این درست برخلاف جریان اول حکومتی است که می خواهد صف خشونت طلبان و مردم را مخدوش کند، عملا مردم را پشت سر خشونت طلبان بیاورد تا بهانه ای برای سرکوب پیدا کند. هم در حکومت، هم در مجلس، هم در میان برخی امامان جمعه و هم در حاشیه حکومت کسانی مانند محمد خاتمی به این جریان تعلق دارند. حتی خود آقای خامنه ای هم تا امروز در مجموع نقش آرامش دهنده به هواداران خود و در مهار اوضاع داشته است.
آینده ایران اکنون بستگی به این دارد که کدام دو جریان در جنبش و در حکومت دست بالا پیدا کنند و با یکدیگر تلاقی کنند. اگر دو جریان خشونت طلب حکومتی و خشونت طلبی هدایت شده از خارج دست بالا پیدا کنند و همدیگر را قطع کنند ایران می رود به سمت جنگ داخلی و ویرانی. برعکس اگر دو جریان مسالمت جویانه و اصلاح خواهانه به همدیگر رسند ایران می رود به سمت اصلاحات عمیق و بنیادین و آینده ای روشن تر.


تکذیب شایعه استعفای

 علی شمخانى


فروش اسپری رنگ
به زیر سی سال ممنوع شده


جیره بندی تخم مرغ در انگلستان


سرمقاله راه توده ۸۵۷

هیچ جنبش اجتماعی، ازابتدا

باخواست سرنگونی آغازنمی‌شود


صدراعظم آلمان

طرح انزوای روسیه در

اجلاسگروه۲۰ شکست خورد


عنوان اول پیک نت ۲۵ آبان

تضاد میان دو دیدگاه

حکومت را فلج کرده است!


پس از دیدار و مذاکراه با رئیس سازمان سیا در ترکیه

سفررئیس امنیت‌خارجی روسیه به‌تهران


ایران در سیاست داخلی

درجا می زند وروسیه متحول می‌شود!


دبیرکل ناتو:

نباید اشتباه کنیم

و قدرت روسیه را دستکم بگیریم!


راه توده ۸۵۷ منتشر شد

هفته نامه راه توده - شماره ۸۵۷ (چهارشنبه ۲۵ آبان)- منتشر شد و مطالب آن علاوه بر سایت این نشریه، روی فیسبوک وکانال تلگرام راه توده نیز قرار گرفت. گزارش و مطلب ویژه این شماره مقاله تحقیقی- تحلیلی زنده یاد احسان طبری درباره ورود اسلام به ایران است. سرمقاله این شماره نیز اختصاص به تحلیل های گمراه کننده از جنبش اعتراضی مردم ایران دارد. در همین شماره مقالات دیگری می خوانید با عناوین زیر:

 دست طرفداران گردش به شرق زیر ساطور اصولگرایان غربگرا، چرا ایران نمی تواند مسیر روسیه را برود؟، اعتراض جوانان را در پیوند با جنبش عمومی باید تحلیل کرد، گفتگو با رقیه دانشگری، جهان سوم کدام راه رشد را می تواند دنبال کند؟ سالگرد انقلاب اکتبر درجمهوریهای بلاروس و مولداوی، بدون انسجام جامعه پیروزی در جنگ اوکراین ممکن نیست، به یاد محمد رضا لطفی و گفتگو با عبدخدائی عامل کم سن و سال ترور دکتر فاطمی نخست وزیر مصدق.

تلگرام راه توده: https://telegram.me/rahetudeh


برای مقابله با اعتراض ها

جبهه پایداری طرفدار اعدام

وراه انداختن حمامخون است!


محمد خاتمی:

ریشه بحران و اعتراض

حکمرانی نادرست کشور است!حساب بانکی

DEUTSCHE BANK

BIC: DEUTDEDBBER

IBAN. DE 31100700240459374500

 

----------------------------

برای تماس با پیک نت

 ازآدرس ای میل زیر استفاده کنید:

  infos@pyknet.net

 

آدرس پستی

N.Vernis

Postfach 200208
  13512 Berlin

Germany

----------------------------

Site Meter Site Meter

pay pal پیک نت برای دریافت آبونمان و کمک های مالی

آدرس ای میل ویژه pay pal

4peiknet@gmail.com

 

 


کدام مطلب پیک نت روزگذشته

بیشتر خوانده شد؟

عنوان اول پیک نت چهارشنبه که در ارتباط باتضاد دو دیدگاه در حاکمیت بود با بیش از ۷ هزار خواننده روی تلگرام این روزنت پر مخاطب ترین مطلب بود. همین مطلب در ۸ فیسبوک خوانندگان آن نیز به اشتراک گذاشته شد.

به كانال تلگرام پيك نت بپيونديد:
https://telegram.me/pyknet


تلگرام پیک نت


 فیسبوک پیک نت