روسیه ستیزی رای نیآورد

اجلاس "آسه آن" شکست خورد

اما امریکا صدایش را در نیآورد!

 

به بهانه کرونا اما از بیم تظاهرات

مسابقات فوتبال

با حضور تماشاچی ممنوع شد

(پیک هفته ۱۰۹)  ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ - ۱۶  مه ۲۰۲۲

 pyknet100@gmail.com


۲۵-۲۶ اردیبهشت

خبرهای
 سیاسی - اجتماعی


۲۵-۲۶ اردیبهشت

رویدادهای منطقه

 و جهان


۲۵-۲۶ اردیبهشت

منتخب اخبار
هنری و فرهنگی


۲۵-۲۶ اردیبهشت

منتخب اخبار
شهرستان ها


۲۵-۲۶ اردیبهشت

منتخب اخبار ورزشی


۲۵-۲۶ اردیبهشت

منتخب اخبار اقتصادی

عنوان اول پیک نت 26 اردیبهشت

مردم لای چرخ دنده

کشاکش تجار و دولت

نه مردم می دانند و نه دولتی ها و مجلسی ها اگر هم بدانند نمی گویند که ریشه این گرانی ناگهانی که منجر به اعتراض های مردمی در اکثر شهرهای کوچک و بزرگ ایران شده چیست؟ ظاهرا ماجرا اینگونه است که دولت ارز 4200 تومانی که در سالهای اخیر سبیل و ریش وارد کنندگان را چرب کرده بود قطع کرده و یا با ترس و لرز می خواهد قطع کند. ما اینگونه می فهمیم که تا کنون در دو دولت روحانی و حالا رئیسی این ارز به وارد کنندگان داده میشد تا آنها جنسی را که وارد می کنند گران نفروشند. یعنی "سوبسید" بجای آن که با نظارت و کنترل دولت شامل واردات - بویژه اقلام خوراکی- شود، به تجار محترم (!!) داده میشد تا قیمت ها در بازار بالا نرود. آن ارز را خوردند و اغلب به حساب های بانکی خود در خارج کشور ریختند و در داخل کشور هم گرانی گاه پلکانی و گاه آسانسوری بالا رفت. حالا، دولت بجای آن که خود آستین ها را بالا زده و اجناس را با ارز دولتی وارد کند و درداخل کشور هم تحت نظارت و کنترل توزیع کند، باز ریش و قیچی را دادند دست وارد کننده. یعنی وارد کننده با ارز آزاد جنس را وارد کند و قیمت ها هم آزاد! در این میان یک پولی هم  بعنوان کمک به حساب مردم ریخته شود که این هم موقت و چند ماهه پیش بینی شده است. به این ترتیب مردم شدند گوشت دم توپ. دولت ارز 4200 تومانی را برای خود ذخیره کرد، تجار جنس را وارد کردند اما تلافی قطع آن ارز 4200 تومانی را به سر مردم در آوردند و قیمت ها رفت بالا. در این میان، همین تجار، اجناسی که با ارز 4200 تومانی وارد کرده و انبار کرده بودند را بموجب تصمیم جدید دولت، چند برابر قیمت در بازار توزیع کردند. یعنی دولا و پهنا با مردم و دولت حساب کردند! در این میان حیرت آور و سئوال برانگیز است که چرا دولت رسما قیمت 4 قلم کالای اساسی مردم را گران کرد و باعث شد این گرانی به سرعت توفان روی بقیه اقلام مصرفی مردم را هم شامل شود. آیا دولت این  چهار قلم را وارد کرده بود؟ یا برای کمک به تجار و وارد کنندگان خود پیشقدم شده و نرخ ها را برد بالا تا جبران قطع ارز 4200 تومانی بشود و از سود تجار کم نشود؟ آیا با این پیشقدم شدن، عملا سرود یاد مستان بازار داد.

در این آشفته بازار، تجار و وارد کنندگان بزرگ که شبکه پرقدرت توزیع را هم در اختیار دارند، علاوه بر گرانی، احتکار در انبارها را هم سازمان دادند تا به شورش مردم ختم شده و دولت از خر قطع ارز 4200 تومانی پائین بیاید. یعنی باز هم دراین میان گلوی مردم گرفته شد. دولت زمزمه کوپنی کردن برخی کالاهای مصرفی را آغاز کرد. کاری که حتی در امریکا و خیلی از کشورهای دیگر جهان هم جریان دارد.  برای نمونه در امریکا بالای 41 میلیون نفر کوپن مواد غذایی میگیرند.

اما کوپنی شدن مواد خوراکی در جمهوری اسلامی مخالفان پرقدرتی دارد که نبض اقتصاد در دستشان است و صادرات و واردات و توزیع زیر پنجه هایشان. بدین ترتیب، باز هم جدالی جریان یافته که قربانی اش مردم اند.

ما از مجموعه خبرهائی که در روزهای اخیرا دنبال کرده ایم، نتیجه بالا را گرفتیم. البته به زبان ساده و مردم فهم، نه آن زبانی که دولتی ها و تجار و رهبران تشکل های بازاری مانند حزب موتلفه اسلامی به کار می گیرند و جز خودشان آن را نمی فهمند و در حقیقت زبان اشاره بین بازار و دولت و حکومت است. اگر نکاتی تکمیلی بدستمان برسد و یا این یادداشت نیازمند توضیحات دیگری باشد، خوشحال می شویم اهل فن و آشنا به مسائل اقتصادی جمهوری اسلامی ما را در جریان بگذارند.


در خانه رسول بداقی

دیدار با خانواده معلمان زندانی

و حمایت از خواسته های آنها


جوانی که 18 نفر را

در امریکا کشت و مجروح کرد

این جوان18 ساله که هفته گذشته در امریکا حداقل 10 نفر را با شلیک گلوله کشت و همین تعداد راهم زخمی کرد.

روی پیراهنش علامت موسوم به خورشید سیاه را داشته که علامت نازی های آزوف در اوکراین است و دولت امریکا سر و صدایش را در نیآورد که او را برای اعزام به اوکراین آموزش نظامی داده و مسلح نیز کرده بود تا در اوکراین و در هنگ آزوف بجنگد. او "پیتون گندرون" نام داشت. خورشید سیاه علامت نئونازی است که اکنون روی  پرچم آزوف در اوکراین نیز وجود دارد. علامت خورشید سیاه اولین بار در واحد "اس اس" هیتلر ظاهر شد.


میز گرد تلویزیون الجزایر

جهانی نوین در حال زایش است

و غرب نمیخواهد مردم این رابدانند


پیوند طبیعی دو دولت لهستان و اوکراین

ایدئولوژی نازیسم

بر دولت لهستان حاکم است


نگاهی به سخنرانی رئیس دفتر رهبر در مشهد

"حجاب"، نان و مرغ و گوشت

برنج،ماکارونی و روغن میشود؟


مدودف، جانشین رئیس شورای امنیت روسیه

با تحریم ها علیه روسیه

جهان با گرسنگی روبرو میشود


عنوان اول پیک نت 25 اردیبهشت

ریشه های واقعی بحران

آرد و نان در ایران کجاست؟


نگاهی به نماز جمعه سید احمد خاتمی

روحانیت چسبیده به قدرت

نمی خواهد درس عبرت بگیرد!


گفتگوی 75 دقیقه ای پوتین و صدر اعظم آلمان

پوتین: توجه کنید به ایدئولوژی

نازیسم نظامی در اوکراین!


هنوز از فتوحاتش می گوید!

دلقکی بنام "زلنسکی"

ماموریتش چه زمانی تمام میشود؟


معاون گمرگ ایران

400 میلیارد دلار کالای روسیه

در انتظار ترانزیت از ایران است


درباره واقعیات کشف شده در اوکراین

امپراطوری رسانه ای غرب

مهر سکوت بر لب زده است!


حساب بانکی

DEUTSCHE BANK

BIC: DEUTDEDBBER

IBAN. DE 31100700240459374500

 

----------------------------

برای تماس با پیک نت

 ازآدرس ای میل زیر استفاده کنید:

  infos@pyknet.net

 

آدرس پستی

N.Vernis

Postfach 200208
  13512 Berlin

Germany

----------------------------

Site Meter Site Meter

pay pal پیک نت برای دریافت آبونمان و کمک های مالی

آدرس ای میل ویژه pay pal

4peiknet@gmail.com

 

 


کدام مطلب پیک نت روزگذشته

بیشتر خوانده شد؟

عنوان اول پیک نت روز گذشته (یکشنبه) با نزدیک به 4 هزار و پانصد خواننده روی تلگرام این روزنت پر مخاطب ترین مطلب در مقایسه با دیگر مطالب بود. روی فیسبوک پیک نت بیشترین خواننده را خبر گفتگوی تلفنی پوتین و صدر اعظم آلمان داشت که روی 18 فیسبوک خوانندگان آن نیز به اشتراک گذاشته شد.
. https://www.facebook.com/

pyknet1357/


تلگرام پیک نت


 فیسبوک پیک نت


سایت بین المللی

آمار سایت های خبری فارسی

پیک نت:

Monthly Visitors: 504,930


صفحات اول

روزنامه های امروز ایران