سرمقاله راه ۸۷۹

امید امریکا به دو بازوی

فشارحداکثری درداخل ایران

 

علاء الدین بروجردی:

امروز، سیاست ج. اسلامی

گسترش همه‌جانبه رابطه‌باچین است

(پیک هفته ۱۰۹) ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ - ۱۰ مه ۲۰۲۳

 pyknet100@gmail.com


۱۹ - ۲۰
اردیبهشت

خبرهای
 سیاسی - اجتماعی


۱۹ - ۲۰
اردیبهشت

رویدادهای
منطقه و جهان


۱۹ - ۲۰
اردیبهشت

منتخب اخبار
هنری و فرهنگی


۱۹ - ۲۰
اردیبهشت

 منتخب اخبار
شهرستان ها


۱۹ - ۲۰
اردیبهشت

منتخب اخبار ورزشی


۱۹ - ۲۰
اردیبهشت

منتخب اخبار اقتصادی

عنوان اول پیک نت ۲۰ اریبهشت

رضا شاه ایران را

گرفتارمرداب جنگ دوم کرد!

۹ ماه می، سالروز پیروزی ارتش سرخ بر فاشیسم هیتلری و شکست ارتش آلمان نازی است. روزی که ارتش سرخ به برلین رسید و پرچم پیروزی را بر فراز رایشتاک آلمان برافراشت. در شهر برلین یادگارهائی از این پیروزی در مرکز این شهر همچنان پا برجاست، اگر چه دولت کنونی آلمان که با نازی های اوکراین پیوند برقرار کرده، امسال کوشید مراسم سنتی سالگرد این روز را کمرنگ کرده و حتی اجازه حمل پرچم روسیه را ندهد که سرانجام و 24 ساعت پیش از آغاز مراسم سنتی مجبور شد نظر خود را پس بگیرد. حمایت همه جانبه آلمان از نازی های حاکم بر اوکراین و قرار گرفتن در قلب ناتو برای جنگ با روسیه در اوکراین، آشکارا نشان داده است که آلمان شکست در جنگ دوم را قبول کرد اما در باطن و عمق اندیشه و آرزوی خود آن را نپذیرفته و همچنان در آرزوی متلاشی کردن روسیه و چنگ انداختن بر غنائم پس از فروپاشی روسیه است. هیتلر، دقیقا با همین هدف به روسیه حمله کرد. با این ارزیابی، می توان گفت جنگ اوکراین، ادامه جنگ دوم جهانی است و آن جنگ هنوز تمام نشده است. البته، این بار جبهه مقابل که در راس آن روسیه و چین قرار گرفته اند، مستقیما با امریکا نیز پنجه انداخته اند و آلمان را انگشتان دست امریکا میدانند. قدرت اقتصادی چین، قدرت نظامی روسیه، بحران اقتصادی امریکا و اروپا و پیوستن کشورهای جهان باصطلاح سوم به جبهه چین و روسیه علیه هژمونی امریکا بر جهان، آرایش نظامی ادامه جنگ دوم جهانی را متفاوت کرده است.

رضا شاه که دارای خوی استبدادی و فاشیستی بود، از همان آغاز جنگ دوم، عملا به متحد آلمان هیتلری تبدیل شده بود و همین مسئله موجب اشغال ایران توسط متفقین (انگلستان، شوروی....) و سقوط سلطنت رضاشاه و تبعید خود او از ایران شد. این بار و در ادامه جنگ دوم جهانی ایران در موقعیت دیگری قرار گرفته و در کنار جبهه چین و روسیه قرار گرفته است.

رضاشاه هم عصر آتاتورک در ترکیه بود اما دوراندیشی او را نداشت و ایران را در جنگ دوم نه تنها بیطرف نگه نداشت بلکه با اعزام همسرش "تاج الملوک" به آلمان و دیدار با هیتلر، پیام اتحاد برای هیتلر فرستاد. در همین دوران صدها نظامی و مامور  ویژه آلمان هیتلری در ایران بسر می بردند و شبکه جاسوسی پرقدرتی را سازمان داده بودند. در میان مردم و حتی روشنفکران نیز، گرایش سنتی نسبت به آلمان قوی بود. در همین دوران راه آهن تهران- شمال با کمک مهندسان اتریشی که خود بخشی از آلمان به حساب می آمد ساخته شد که پل "ورسک" آن مشهور است. این پل قرار بود، پل حمله به شوروی و تبدیل به پل پیروزی آلمان شود. بویژه که راه آهن شمال، جنوب و دریای عمان و اقیانوس هند را به مرزهای شوروی وصل می کرد و آلمان نقشه سلطه دریائی در جنوب ایران را هم داشت. بدین ترتیب، ایران، بر خلاف ترکیه در همسایگی ایران در گرداب جنگ دوم جهانی افتاد. واقعیت سقوط رژیم رضاشاه و سقوط و تبعیدش از ایران اینست نه آنچه سلطنت خواهان و پهلوی پرستان می گویند و می نویسند. متاسفانه در جمهوری اسلامی نیز این واقعیت به مردم گفته نمی شود و از آن غم انگیز تر آن که اسناد مربوط به این دوران (بویژه اسناد مذاکرات همسر رضا شاه با هیتلر و عکسهای آن نیز) منتشر نمی شود. از دلائل سمبلیک تشکیل کنفرانس تهران با حضور رهبران انگلستان، اتحاد شوروی و امریکا نیز به نوعی متصل به واقعیات سقوط رژیم رضاشاه و کوتاه شدن دست آلمان هیتلری از ایران بود. آتاتورک نیز دیکتاتور بود، اما آنقدر هوشیار و هوشمند بود که سیاست بیطرفی در جنگ را به سود حفظ تمامیت ارضی ترکیه تشخیص بدهد و با انواع مانورها، ترکیه را به دامن جنگ دوم نیاندازد. شکست امپراطوری عثمانی درس های بزرگی به روشنفکران وسیاسیون ترکیه داده بود.

حال بازگردیم به مراسم امسال سالگرد روز پیروزی در ایران که بموجب گزارش های تصویری بخش فارسی خبرگزاری اسپوتنیک، این مراسم با راهپیمائی و نثار تاج گل در اقامتگاه تابستانی سفارت شوروی سابق و روسیه کنونی در "زرگنده" تهران برگزار شد.

تصاویری از این مراسم و همچنین مراسم سالگرد روز پیروزی در پایتخت آلمان و در مسکو را هم ضمیمه این عنوان اول می بینید!

عکسها:

- مراسم سالروز شکست آلمان هیتلری در سفارت تابستانی روسیه در زرگنده تهران

- آتش جاودان در مسکو نثار تاج گل بر سر سرباز گمنام شوروی در جنگ دوم جهانی


سخنرانی صدر اعظم آلمان

اعضای اتحادیه اروپا

مرعوب قدرت روسیه شده اند؟


جنگ خنده دار فیسبوک با پیک نت!

 

پیک نت ستیزی فیسبوک، در چارچوب سیاست سانسور اخبار روسیه، بتدریج تبدیل به تقابلی خنده دار شده است. تاکنون چند بار فیسبوک پیک نت قربانی این سیاست فیسبوک شد و بدلیل بسته شدن آن، بسیاری از دوستان و خوانندگان فیسبوکی پیک نت پراکنده شدند. ما سماجت کرده و هر بار، پس از مدتی با یک آدرس دیگر فیسبوک پیک نت را راه اندازی کرد. از مدتی پیش فیسبوک شگرد دیگری را پیشه کرده است. زیر مطالب پیک نت این جمله بعنوان هشدار به زبان انگلیسی خطاب به خوانندگان نوشته می شود «این مطلب وابسته به روسیه است». ظاهرا این کار توسط یک برنامه جستجوگر انجام می شود، زیرا بتدریج تبدیل شده به نوشتن جمله بالا زیر اکثر مطالب پیک نت، که نمونه های خنده دار آن را برایتان جمع کرده و منتشر می کنیم.


بدنبال بازداشت عمران خان

پاکستان در آستانه جنگ داخلی!


رادیو هفته
۲۰ اردیبهشت به روز شد !

رادیو هفته، با هدف تحلیل رویدادهای مهم ایران و جهان راه اندازی شده است. نگاه ما به رویدادهای ایران متفاوت از نگاه دیگر رسانه های فارسی زبان داخل و خارج از کشور است. این رادیو را بشنوید، آن را لایک کنید، به اشتراک بگذارید و شنیدن آن را به دیگران نیز توصیه کنید.

در برنامه این هفته مطالبی را با عناوین زیر می شنوید:

- آیا از ابتدای اعلام جمهوری اسلامی ، قرار بود حکومت آخوندی در ایران برپا شود؟
- محمود فرشچیان، بازمانده ای از سلاله مینیا توریست های بنام ایران
- بانکهای خصوصی کانون فساد اقتصادی در جمهوری اسلامی اند
- اصطلاح مضحک انقلاب دهه هشتادی ها در جنبش اعتراضی سال ۱۴۰۱
- در یکسال پایان عمر آیت الله خمینی، در پشت صحنه چه گذشت؟
- دروغگوئی، یا از ترس است و یا برای فریب مردم
- تقسیم جهان به دو جبهه سرعت گرفته است
- آیا مجلس و دولت، مرد میدان کنونی جهان هستند؟


راه توده ۸۷۹ منتشر شد!

 

هفته نامه راه توده - شماره ۸۷۹ (۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲) منتشر شد و مطالب آن علاوه بر سایت این نشریه، روی فیسبوک و کانال تلگرام راه توده نیز قرار گرفت. سرمقاله این شماره اختصاص به امید امریکا به فشار حداکثری در داخل کشور دارد. گزارش ویژه نیز بخش دیگری از کتاب "رویدادهای ایران از انقلاب مشروطه تا انقلاب ۵۷" است. در همین شماره مطالب  دیگری می خوانید با عناوین زیر:

خصوصی سازی ها پایگاهی برای حکومت ایجاد نکرد، "مارکسیسم ایرانی" به تحولات جامعه پاسخ خواهد داد، نسل اول مهاجران ایرانی در آلمان، اوکرائی را امریکا به ورطه نابودی کشاند، امریکا، ژاپن را سوار بر ارابه جنگی خود کرد، افشاگر بزرگ در اسارت افشا شده ها، فاصله گیری برزیل از امریکا و نزدیکی به چین، باحمله به کرملین می خواستند روسیه را تحریک به بمباران کیف کنند، راهبرد امریکا و غرب در برابر چین، همان راهبرد در برابر اتحاد شوروی است، نقش حزب توده ایران درتدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی و بالاخره نطق لنین و اعلام لغو قرارداد استعماری تقسیم ایران میان انگلستان و روسیه تزاری.

تلگرام راه توده:

https://telegram.me/rahetudeh


عنوان اول پیک نت ۱۹ اردیبهشت

جهان با چراغ خاموش

از زیرسلطه امریکاخارج میشود


نانی که مرتجعین در دامان مراجع گذاشتند

مدارس حوزه های مذهبی

در ایران از رونق افتاده!


سرلشکر باقری:

همایش نظم نوین جهانی

با شرکت چند کشور، در ایران


امام جمعه شیراز:

اقتصاد و تورم

مسئله اول ایران است نه حجاب


انتشار فیلم تسلیم

بدون شرط آلمان در جنگ دوم


عنوان اول پیک نت ۱۸ اردیبهشت

دولت و مجلس ایران

مردمیدان کنونی جهان‌اند؟


عنوان اول پیک نت ۱۷ اردیبهشت

خط آیت الله خمینی را

آیتالله رسولی جعل می‌کرد!


حساب جدید بانکی

Natalia Vernis
IBAN: DE92 1203 0000 1085 4703 81
BIC: BYLADEM1001
BANK: DKB
--

--------------------------

----------------------------


 جستجو در پیک نت

Site Meter Site Meter

 

pay pal پیک نت برای دریافت آبونمان و کمک های مالی

آدرس ای میل ویژه pay pal

4peiknet@gmail.com

 

 


 آرشیو رادیو هفته در یوتیوب 
----------------------

"رادیو هفته"

۲۰ اردیبهشت

به روز شد!

رادیو هفته، با هدف تحلیل رویدادهای مهم ایران و جهان راه اندازی شده است. نگاه ما به رویدادهای ایران متفاوت از نگاه دیگر رسانه های فارسی زبان داخل و خارج از کشور است. این رادیو را بشنوید، آن را لایک کنید، به اشتراک بگذارید و شنیدن آن را به دیگران نیز توصیه کنید.

در برنامه این هفته مطالبی را با عناوین زیر می شنوید:

- آیا از ابتدای اعلام جمهوری اسلامی ، قرار بود حکومت آخوندی در ایران برپا شود؟
- محمود فرشچیان، بازمانده ای از سلاله مینیا توریست های بنام ایران
- بانکهای خصوصی کانون فساد اقتصادی در جمهوری اسلامی اند
- اصطلاح مضحک انقلاب دهه هشتادی ها در جنبش اعتراضی سال ۱۴۰۱
- در یکسال پایان عمر آیت الله خمینی، در پشت صحنه چه گذشت؟
- دروغگوئی، یا از ترس است و یا برای فریب مردم
- تقسیم جهان به دو جبهه سرعت گرفته است
- آیا مجلس و دولت، مرد میدان کنونی جهان هستند؟

----------------

کدام مطلب پیک نت روزگذشته

بیشتر خوانده شد؟

سخنان امام جمعه شیراز در باره حجاب که در شماره روز گذشته پیک نت منتشر شد، روی تلگرام این روزنت نزدیک به 5 هزار خواننده داشت و پر مخاطب ترین مطلب این شماره بود. روی فیسبوک پیک نت، عنوان اول دیروز که در باره خروج جهان از زیر سلطه امریکا بود بیشترین خواننده را داشت و روی 20 فیسبوک خوانندگان آن نیز به اشتراک گذاشته شد.

----------------

تلگرام پیک نت


 فیسبوک پیک نت