سرمقاله راه توده499

راه آورد نوروزی

 شورای سردبیری راه توده!

 

بخش هائی از گزارش دریافتی از ایران
دولت روحانی روی لبه تیز
شمشیر سپاه حرکت می کند!

(پیک هفته  109)      20 فروردین 1394 برابر با 9  آوریل 2015  

  pyknet@inmano.com


فیسبوک 

پیک نت


 سخن روز


دو هفته

بر ما چه گذشت!

دیدارهای نوروزی همکاران پیک نت، اغلب همراه بود با بحث در باره اوضاع ایران و برخی همآهنگی های بیشتر برای انتشار اخبار. درکنار این بحث ها – از جمله تاکید بر تمرکز بیشتر روی تفسیر خبرها- مسئله مهم هزینه های انتشار پیک نت نیز مطرح شد. در بحث دوم، تاکید شد که طی یاداشتی از انگشت شمار دوستانی که استوار بر سر عهد خود ایستاده و طی سالهای اخیر از پرداخت آبونمان خود غفلت نکرده اند تشکر کنیم و بنویسیم که اگر همت آنها نبود، تا کنون پیک نت بر زمین مانده بود، زیرا ما هیچ منبع درآمد جز آبونمان خوانندگان نداریم و از هیچ مرکز و منبعی نیز حمایت مالی نمی شویم. امیدواریم این تشکر و یادآوری، موجب تشویق دیگر خوانندگان پیک نت نیز بشود و اگر کمک مالی نمی کنند، لااقل آبونمان سایتی را که می خوانند بصورت منظم پرداخت کنند. حتی اگر این رقم، رقم چشمگیری نباشد، اما وقتی روی هم گذاشته شود چنین نیز می شود و نمی گذارد کمر ما زیر بار مالی انتشار پیک نت خم شود. وقت، انرژی و تجربه ای حرفه ای به همراه درک سیاسی از اوضاع ایران و جهان پشت پیک نت خوابیده است و دریغ است که بخوانند و منظم هم بخوانند اما فراموش کنند آنچه را می خوانند محصول چه زحمت شبانه روزی است. از همه آنها که از داخل کشور بارها اعلام آمادگی برای کمک مالی و پرداخت آبونمان کرده اند نیز بار دیگر تشکر کرده و ضمن سپاس، نظر همیشگی خود را مطرح می کنیم که ما صلاح نمی دانیم از داخل کشور چنین کاری انجام شود، مگر آن دوستان کسانی را در خارج از کشور داشته باشند و از طریق آنها اقدام کنند.

از همه آنها که در دو هفته اخیر پیام پشت پیام نوشته و پرسیده اند چرا پیک نت منتشر نمی شود نیز بابت این علاقمندی و حساسیتشان تشکر می کنیم و بر این تشکر می افزائیم که ای کاش اندکی از این حساسیت و علاقه را هم در پرداخت آبونمان خود داشتید. ضمن آن که مطابق سالهای گذشته، همکاران پیک نت هم کمی استراحت می کنند و به زندگی شخصی خود می رسند و هم با توجه به پراکندگی همکاران در کشورهای مختلف، فرصتی پیدا می کنند تا سفر کرده و با یکدیگر دیدار و گفتگو کنند.

دست همگی را به گرمی می فشاریم. حتی آنهائی را که از آنها بابت فراموش کردن آبونمان خود از آنها گله داریم.

  نیم میلیون ایرانی

سال گذشته به جان هم افتادند

پزشکی قانونی جمهوری اسلامی، آمار مراجعه به این سازمان در سال 93 را اعلام داشت. بموجب این آمار بیش از نیم میلیون ایرانی در سال گذشته پس از نزاع با یکدیگر کارشان به پزشکی قانونی کشیده است. این آمار می گوید:

در سال گذشته، ۵۵٠ هزار و ٧٨٣ نفر به علت نزاع به پزشکی قانونی مراجعه کرداند که در این میان استان تهران با ثبت ٩٩ هزار و ١٢۶ مورد بیشترین مراجعه کننده را داشته است. از این تعداد، ١۶٩ هزار و ٩٠١ نفر زن و ٣٨٠ هزار و ٨٨٢ نفر مرد بودند.

کم نزاع‌ ترین استان در سال گذشته خراسان جنوبی با ٢ هزار و ٩٢١ مورد نزاع  بوده  و خراسان رضوی با ۴۶ هزار و ٢٢۴ نزاع پس از تهران قرار داشته است.

اصفهان با ٣٨ هزار و ٧٩١ نزاع و آذربایجان شرقی با ٣٢ هزار و ۴٨۴ نزاع در رتبه سوم و چهارم بودند.


محاکمه غیر علنی قاضی مرتضوی

چون قتل و اختلاس علنی نبوده

دادگاه هم غیر علنی می شود!


بیانیه تحلیلی حزب کارگزاران سازندگی

سازندگان فاجعه تحریم ها

باید به ملت معرفی شوند!


یک نماینده مجلس

عاملین تحریم ها

نباید سرانجام محاکمه ملی شوند؟


یک دل و دو دلبر!

یک دل و دو دلبر که می گویند، شاید این عکس مصداقش باشد. مصباح یزدی در میان کوچک زاده و سردار محصولی. سردار محصولی معروف به سردار میلیاردر، وزیر کشور کودتای 88 در کابینه احمدی نژاد بود و کوچک زاده جغجغه یا بقول هدایت  "وغ وغ صاحاب" مصباح یزدی در مجلس. آنها دراین روزها خیلی دلواپس تفاهم اتمی هستند زیرا تحریم ها تمام می شود و درهای رحمت به رویشان بسته.


منتخب اخبار روزهای گذشته


دو روز پس از سرلشگر فیروزآبادی

"فرمانده کل سپاه" نتیجه مذاکرات لوزان را ستود!


"گفتگو با مطهری"

مخالفان داخلی مذاکرات شاید خواب بمب اتمی دیده‌اند!


نامه دکتر یزدی به محمد جواد ظریف

از فراز سه دهه پرحادثه

آسان نمی توان پرید!


نشست خبری، در پایان سفر یک روزه

عراق، سوریه، فلسطین و یمن

در کانون مذاکرات روحانی و اردوغان


بخش هائی از نامه دکتر یزدی به ظریف

سیاست خارجی ایران

سرانجام به کاردان ها سپرده شد


بازی های شیطانی در منطقه- بخش دوم

اطلاعات مهم را

وقتی می سوزند منتشر می کنند!

یونگه ولت – گزینش و ترجمه رضا نافعی


ناطق نوری:

تمام مذاکرات لوزان با اجازه و تائید رهبر انجام شد


اوباما پس از "توافق" لوزان

من نسبت به فصل تازه روابط ایران و امریکا امیدوارم


دلواپسان کم کم

به رهبر هم بند کرده اند!


یادداشت علی مطهری

سفر رهبر به مشهد شاید آغاز، پایان چاپلوسی شود


جزئیات بیشتری از توافق لوزان از زبان روحانی

تحریم ها تعلیق نمی شود طبق توافق لغو میشود!


دیدار با هاشمی

شعارهای تحریک آمیز ندهید

تا دوره حساس سه ماه طی شود


حساب بانکی

A.Khodai

DEUTSCHE BANK

Konto 4593745

BLZ 10070024

برای پرداخت از خارج آلمان اطلاعات زیر را بنویسید

BIC: DEUTDEDBBER

IBAN. DE 31100700240459374500

----------------------------

برای تماس با پیک نت

 ازآدرس ای میل زیر استفاده کنید:

  infos@pyknet.net

 

آدرس پستی

N.Vernis

Postfach 200208
  13512 Berlin

Germany

----------------------------

Site Meter

pay pal پیک نت برای دریافت آبونمان و کمک های مالی

آدرس ای میل ویژه pay pal

4peiknet@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 


صفحات اول

روزنامه های امروز ایران


سرنوشت

برج آزادی

با سرنوشت

آزادی گره خورده!


اردوغان

 در تهران

استانبول - بهزاد دولت آبادی

فردا (سه شنبه) اردوغان سفری یک روزه به تهران خواهد داشت و قرار است با رئیس جمهور و رهبر جمهوری اسلامی علی خامنه ای دیدار کند. مطبوعات و دیگر رسانه های خبری ترکیه که به دولت نزدیک هستند، نامه 65 نماینده مجلس به روحانی مبنی بر مخالفتشان با سفر اردوغان به ایران را سر تیتر اخبار خود روز گذشته (دوشنبه) خود قرار داده بودند و همگی یک صدا سخنان نماینده رشت "کوچک زاده" را که از اردوغان خواسته بابت بیاناتش در خصوص یمن از مردم ایران عذرخواهی کند را با تیتر درشت منتشر کردند. بنگاه های خبری نزدیک به اردوغان نوشتند که چمدان سفر اردوغان حاوی چهار پرونده در خصوص یمن و سوریه و عراق و روابط تجاری است. و گویا اردوغان با این قصد به ایران می رود که در خصوص سیاست خارجی و خصوصا خاورمیانه ای ایران با رهبر و رئیس جمهور گفتگو کند!

هر چند که رییس جمهور روحانی بدرستی بر حفظ صلح منطقه ای و روابط مسالمت آمیز تاکید می کند, ولی مدافعین سرسخت اردوغان در ترکیه و مخالفین داخلی سفر وی به ایران دقیقا با همسویی کامل با تندروهای ایران در مقابل سیاست خارجی دولت روحانی صف بسته اند.

مطبوعات نزدیک به اردوغان بعبارتی می گویند: "اردوغان علی رغم مخالفت نمایندگان مجلس, به تهران سفر خواهد کرد و با هشدارهایش گوش روحانی و خامنه ای را در خصوص وقایع منطقه خاورمیانه خواهد کشید."


فصلی تازه

برای ایران

افسانه نگاهی

آنچه که بعنوان توافق اتمی بدست آمده، از زوایای مختلف باید دیده شود. نه تنها جمع شدن بساط تحریم ها و بیرون کشیدن پرونده ایران از شورای امنیت سازمان ملل، بلکه دور شدن خطر حمله نظامی و جنگ را هم باید دید. یعنی همان چیزی که اسرائیل دنبال آن بود و هنوز هم هست و بدنبال متحدان اروپائی و امریکائی برای این هدف می گشت. من حتی معتقدم بازی جنایتکارانه ای که بنام "حکومت اسلامی شام و عراق" (داعش) راه انداخته اند و پایه های اولیه آن را بوش پسر در دوران ریاست جمهوری اش با حمایت و سازماندهی القاعده و اسامه بن لادن ریخت و رسما گفت که امریکا به این لولو برای سلطه بر جهان نیازمند است هم حداقل تضعیف می شود. شاید این توافق زمینه ساز باقی ماندن دمکرات ها در کاخ سفید، پس از اوباما نیز بشود و سیاست کنونی کاخ سفید در برابر ایران و در برابر اسرائیل ادامه پیدا کند. نه خیال کنید که نمی دانم اهداف استراتژیک امریکا در منطقه و جهان چیست، اما بهرحال باید بدانیم که دیپلماسی هم نقش آفرین است. همانگونه که دیپلماسی کنونی دولت روحانی نقش آفرین شد. موفق باشید.

 


اخوان المسلمین

در خاورمیانه

(این کتاب را از این طریق تهیه کنید)