سرمقاله راه توده ۸۴۶

هراس غربگرایان ازعدم

توافق اتمی و سفت شدن کمربندها

 

بحران اقتصادی در اروپا

سقوط تولید و افزایش گرانی

درسه کشورسوئیس،آلمان وفرانسه

(پیک هفته ۱۰۹) ۲ شهریور ماه ۱۴۰۱ - ۲۴ اگوست ۲۰۲۲

 pyknet100@gmail.com


۱ - ۲ شهریور

خبرهای
 سیاسی - اجتماعی


۱ - ۲ شهریور

رویدادهای
منطقه و جهان


۱ - ۲ شهریور

منتخب اخبار
هنری و فرهنگی


۱ - ۲ شهریور

 منتخب اخبار
شهرستان ها


۱ - ۲ شهریور

منتخب اخبار ورزشی


۱ - ۲ شهریور

منتخب اخبار اقتصادی

عنوان اول پیک نت ۲ شهریور

نظام اقتصادی ایران

نیازمند جراحی بزرگ است!

سیامک زند

جمهوری اسلامی بخوبی میداند که جهان بسرعت در حال تغییر و هدف گذاری جدید است. اینکه ایران توانسته است در سیاست خارجی و امور نظامی به شریک استراتژیک شرق تبدیل شود بسیار حائز اهمیت است ولی گلوگاه سمتگیری کشور اقتصاد کشور است که همچنان در اسارت دلار است.

اقتصاد کشور چنانچه با تحولات جهانی همراه نباشد به شیر بی بال و کوپالی تبدیل خواهد شد که توان استقلال خود حتی در امور خارجی و نظامی را از دست خواهد داد لذا نیاز به توازن سمت گیری بین اقتصاد و سیاست خارجی و نظامی هر روز بیش از پیش حس میشود.

این روزها که همه چیز معطل برجام مانده، دست اندکاران اقتصاد فراموش کرده‌اند که برای دنیای جدید بایستی ریل گذاری اقتصاد را بطور بنیادین تغییر داد و در قدم نخست باید پیوندهای اقتصاد کشور با دلار را قطع کرد. این امر‌چنان مهم است که دستگاه عریض و طویل لیبرالیسم رسانه ای یک لحظه از ایجاد رعب در بین مسئولان و مردم برای تغییر این پارادیم دست بر نمیدارند. بطور مشخص اتاق بازرگانی و نشریاتی همچون دنیای اقتصاد شبانه روز کشور را در این وحشت نگاه داشته اند که چنانچه برجام امضا نشود کشور با ابرتورم یا بقول آنها اقتصاد ونزوئلایی روبرو خواهد شد. آنها منتظرند تا با آزادی پولهای بلوکه شده و  فروش ۱۰۰ میلیون بشکه نفت ایران که در ذخائر آماده عرضه است، همان شیوه سالیان گذشته را برای غارت بکار ببرند. چنگالهای اختاپوسهای صرافیهای خرد و کلان در دبی و استانبول شکم خود را برای دستیابی به این ثروت عظیم صابون زده اند.

ابراهیم رییسی که گفته بود اقتصاد کشور را به برجام گره نخواهیم زد حالا منتظر امضا برجام است تا همان کند که دیگران کردند. یعنی خام فروشی و پخش پول حاصله در کشور که نتیجه اش چیزی جز تورم کمرشکن نخواهد بود.

همه فرصت اقتصادی که دست اندکاران کشور پس از عملیات نظامی روسیه در اوکراین از آن سخن میگفتند جز امضا چند تفاهم نامه با روسیه چیزی حاصل نگردید. نه از حضور روسیه در صنعت نفت کشور خبری شد نه از توسعه میادین گازی کشور با مشارکت شرکت‌های روسی. جز یک گزارش تلویزیونی از فروش اقلام ایرانی خصوصا رب گوجه فرنگی در سوپرمارکتها مسکو هیچ خبری از تامین غلات و خوراک دام از روسیه نشد. جز چند جلسه بازرگانان داغستان و ایران خبری از تکمیل طرحهای بنیادین چون خط آهن رشت آستارا برای اتصال به شریانهای حمل و نقل بین الملل نشد.

اقتصاد ایران دچار فساد مزمن است و تا نگاه ملی به این اقتصاد نشود وظیفه دست اندکاران،  تنظیم لایحه واردات خودرو برای رضایت متمولین خلاصه خواهد ماند که آنهم فقط بنا به توصیه اقتصادانان لیبرال فقط در اتصال با صنایع خودروسازی ژاپن و کره جنوبی بدست خواهد آمد و همان بنگاه های رسانه ای اقتصاد لیبرالی شبانه‌روز به تخریب صنایع چینی در این حوزه مشغولند.

اقتصاد ایران با چنان عزمی، ملی خواهد شد که سیستم مالی بانکی کشور دست از بنگاهداری و دلالی برداشته و سرمایه ها بسمت تولیدات خرد کشور هدایت شوند. سیستم بانکی کشور در حال حاضر جز چاپ پول و تقسیمش بین مافیاهای ارز و خودرو و مسکن و صرافیها وظیفه دیگری برای خودش قائل نیست. هنوز لایحه جدید بانکی در مجلس به نتیجه نرسیده حضرات در روزنامه دنیای اقتصاد هشدار بازگشت به عقب می‌دهند تا سنگرهای مافیایی خود را در سیستم بانکی مالی کشور حفظ کنند.


مرحله‌ای نوین

در جنگ اوکراین آغاز می‌شود؟


انتقال سایه به ایران قطعی شد!

 

یلدا ابتهاج، دختر "سایه" روز گذشته (اول شهریور) در صفحه خود در اینستاگرام اعلام کرد: با رای دادگاه آلمان در شهر کلن این کشور، پیکر پدرم برای خاکسپاری به ایران منتقل خواهد شد و قرار است به آرامگاهی که برای او در باغ (پارک) محتشم رشت آماده کرده اند به خاک سپرده شود.

هنوز تاریخ این انتقال اعلام نشده اما با رای دادگاه آلمان تمام موانع قانونی برطرف شده و این انتقال که ظاهرا دختر دوم سایه به دلائلی که اعلام و معلوم نشده می خواست مانع آن شود برطرف شده است.

سایه که حالا دیگر خاموش شده، عاشق بچه ها و از جمله نوه هایش بود.


امریکا مصمم به

برافروختن جنگ در تایوان است!


فاینشنال اینترست:

امریکا دیگر قادر نیست

با کارت چین علیه روسیه بازی کند


راه توده ۸۴۶ منتشر شد!

هفته نامه راه توده - شماره ۸۴۶ (چهارشنبه دوم شهریور ۱۴۰۱)- منتشر شد و مطالب آن علاوه بر سایت این نشریه، روی کانال تلگرام و فیسبوک این نشریه نیز قرار گرفت. گزارش ویژه این شماره آغاز انتشار بخش هائی از دو جلد کتاب خاطرات محسن رفیقدوست راننده آیت الله خمینی هنگام بازگشت به ایران ومدارج ترقی است که بعدها طی کرد. سرمقاله این شماره نیز اختصاص به دلیل هراس غربگرایان در جمهوری اسلامی از عدم توافق اتمی و سفت شدن کمربندهای اقتصادی در حاکمیت دارد. در همین شماره مطالب دیگری می خوانید با عناوین زیر:

منتقدان لیلاز پاسخ بدهند: امریکا چه نوع ایرانی را می خواهد؟، اتحاد راهبردی اقتصادی- نظامی ایران با ۳ جبهه جهانی، قدرت تحلیل خود از رویدادها را باید تقویت کرد، فرصت هائی که پیش از یورش، رهبری حزب از دست داد، پاکستان بر سر دو راهی جنگ داخلی و یا انتخابات زود هنگام، نازی های کارگزار انگلیس و امریکا در کیف را باید درهم کوبید، آیا قزاقستان به راه اوکراین خواهد رفت؟، پیشرفت جهانی بدون پیشرفت همه کشورها ممکن نیست، انگلستان درمحاصره اعتصابات کارگری، مدعیان آزادی بیان دهان "آسانژ" را بسته اند و بالاخره مروری بر قتل فجیع دکتر نجیب الله رئیس جمهور دولت آشتی ملی در افغانستان.


عنوان اول پیک نت اول شهریور

جهان و ایران درحال

یک پوست‌اندازی تاریخی‌است


فیلسوف و تاریخ شناس روس

انفجار و تروری که دوگین از آن

جان بدر برد اما دخترش قربانی شد


در سوئد

نکات مبهم در خنثی سازی

انفجار در کنسرت "ابی"


زلنسکی خواهان 5 میلیارد دلار کمک ماهانه شد

ورشکستگی دولت اوکراین

وفروش تسلیحات دربازارسیاهبخشی از سخنرانی جدید پوتین

روسیه در اوکراین مانع اجرای

استراتژی سلطه جهانی امریکا شد


نشریه اکسپرس:

بادهای تغییر و موازنه قدرت

در سیاست جهانی می وزد!


عنوان اول پیک نت ۳۱ مرداد

دو خبر مهم ایران
در پیوند ناگزیر با یکدیگر


تکلیف در خیابانها روشن خواهد شد؟

عمران خان، حمایت مردم را دارد

نواز شریف پشتیبانی امریکا را


تحولات منطقه‌ای

شروط چند گانه ترکیه و سوریه

برای عادی سازی روابط!


مردم آلمان نگران زمستان سرد و گرانی ها هستند

سقوط روز افزون

موقعیت صدراعظم آلمان


حساب بانکی

DEUTSCHE BANK

BIC: DEUTDEDBBER

IBAN. DE 31100700240459374500

 

----------------------------

برای تماس با پیک نت

 ازآدرس ای میل زیر استفاده کنید:

  infos@pyknet.net

 

آدرس پستی

N.Vernis

Postfach 200208
  13512 Berlin

Germany

----------------------------

Site Meter Site Meter

pay pal پیک نت برای دریافت آبونمان و کمک های مالی

آدرس ای میل ویژه pay pal

4peiknet@gmail.com

 

 


کدام مطلب پیک نت روزگذشته

بیشتر خوانده شد؟

عنوان اول پیک نت روز گذشته که درباره تغییرات در آرایش جهانی بود با بیش از ۵ هزار خواننده روی تلگرام این روزنت بیشترین مخاطب را در مقایسه با دیگر مطالب این شماره داشت. روی فیسبوک پیک نت بیشترین خواننده را خبر تفسیری «روسیه در اوکراین مانع اجرای استراتژی سلطه جهانی امریکا شد" و فیلم بخشی از سخنرانی پوتین در همین ارتباط داشت. همین مطلب روی ۱۹ فیسبوک خوانندگان پیک نت به اشتراک گذاشته شد.
https://www.facebook.com/

pyknet1357/


تلگرام پیک نت


 فیسبوک پیک نت


سایت بین المللی

آمار سایت های خبری فارسی

پیک نت:

Monthly Visitors: 504,930


صفحات اول

روزنامه های امروز ایران